התחבר

סוגי הטיפול בהתמכרויות

הטיפול בהתמכרויות הנו רב תחומי, אינטגרטיבי ומותאם באופן אישי למטופל תוך התחשבות רבה בצרכיו וברצונותיו. בהתאם, שלושת סוגי הטיפול העיקריים מיועדים למטרות שונות ומשלימים זה את זה והם: טיפול רפואי, טיפול פסיכולוגי וטיפול סוציאלי.

הטיפול הרפואי ומטרותיו

  מטרותיו של הטיפול הרפואי הן גמילה מהחומר הממכר, מניעת הישנות השימוש בחומר הממכר והתייחסות להפרעות נפשיות או גופניות נלוות להתמכרות. שלב הגמילה: בשלב זה ישנם לעתים תסמינים הגורמים לאי נוחות רבה, כגון הפרעות בשינה, אי שקט, שינויים במצב רוח, הפרעות עיכול ועוד. במקרים מסוימים תסמיני הגמילה עלולים להיות מסוכנים ממש. למשל, במהלך גמילה לא מבוקרת מאלכוהול, במיוחד אצל אנשים הסובלים ממחלות גופניות, עלולים להתרחש פרכוסים. על כן, מטרת הטיפול הרפואי בשלב זה הנה למנוע מצבי סיכון שנלווים לגמילה ולהקל על תסמיני הגמילה. הקלה זו הנה משמעותית, שכן לעתים קרובות הסבל הנגרם כתוצאה מתסמיני הגמילה מהווה מוטיבציה לחזור ולהשתמש בחומר הממכר. מניעת הישנות: נכון להיום, קיימים טיפולים תרופתיים יעילים למניעת הישנות המיועדים לשימוש בשלושה סוגים של חומרים ממכרים: ניקוטין, אלכוהול ואופיואידים. טיפול בהפרעות נלוות: לעתים יש צורך לטפל תרופתית בהפרעות נלוות להתמכרות, כגון הפרעת קשב וריכוז, דיכאון וחרדה, ומחלות גופניות שונות, כמו מחלות ריאה, מחלות כבד ואחרות.  

הטיפול הפסיכולוגי ומטרותיו

  לטיפול הפסיכולוגי ישנם מספר שלבים. בשלב ראשון, מטרת הטיפול הנה הגברת מוטיבציה לשינוי והגברת תחושת מסוגלות לביצוע השינוי. בשלב השני, מטרת הטיפול היא לסייע בשינוי התנהגותי, תוך שינוי דפוסי חשיבה והתמודדות עם השתוקקות לחזור ולהשתמש בחומר הממכר או לחזור להתמכרות ההתנהגותית. מטרה נוספת הנה לסייע בהתמודדות עם רגשות שליליים, כדוגמת אלה שנמצאים ברקע להתפתחות ההתמכרות וכן עם רגשות שהתעוררו כתוצאה של ההתמכרות. נוסף על כך, הטיפול הפסיכולוגי מסייע בוויסות רגשות, התמודדות עם ערך עצמי ירוד והתמודדות עם טראומות ותסמונת פוסט-טראומטית (PTSD) הנפוצה בקרב אנשים הסובלים מהתמכרות. הטיפול הפסיכולוגי עשוי לשפר את יעילותן של תרופות ואת ההתמדה בנטילתן, הוא יכול להתבצע כטיפול אישי או קבוצתי ומטרותיו משתנות בשלבי הטיפול השונים.  

הטיפול הפסיכולוגי כולל גישות שונות, לדוגמה:

  טיפול פסיכודינמי: טיפול פסיכולוגי העוסק בהבנת הנפש והאישיות, מסייע במצבים של קשיים רגשיים, מצוקות, הפרעות לתפקוד ולהתנהגות. הגישה המוטיבציונית: שמטרתה לעודד ולהגביר את המוטיבציה ואת תחושת המסוגלות לעשות שינוי. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT): המכוון לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות לצורך הפסקת ההתמכרות וההרגלים הנלווים. קשיבות (מיינדפולנס): גישה המסייעת להגביר את הקשב לחוויות גופניות ומחשבתיות המתרחשות בהווה, וכן מפחיתה סטרס, כמיהה לשימוש בחומרים ועוד.

 

 

הטיפול הסוציאלי ומטרותיו

  נוסף על הטיפולים הרפואיים והפסיכולוגיים, ישנו טיפול סוציאלי שמהווה מרכיב חיוני בכל מערך טיפול בהתמכרויות. מטרת הטיפול לסייע לבנות מחדש את סביבת החיים החברתית על כל מעגליה.  

הטיפולים השונים כוללים:

 

  • טיפול זוגי ומשפחתי
  • קבוצות עזרה עצמית כדוגמת NA ,AA וכדומה
  • שיקום אקדמי ותעסוקתי
  • בניית מערך תמיכה חברתית
  • שיקום חברתי – הבניה של קבוצה חברתית שאינה מבוססת על צריכת חומרים ממכרים והתנהגות ממכרת, שיפור של דפוסי תקשורת חברתית וכדומה

 

ברוכים הבאים