התחבר

עקרונות הטיפול בהתמכרות

התמכרות היא הפרעה רפואית בעלת השלכות רבות, שללא טיפול עלולות לגרום נזקים רבים. אולם רבים מתקשים לפנות לטיפול, מסיבות שונות: קשיים רגשיים ורגשות סותרים לגבי הפסקת השימוש בחומרים ממכרים או ההתנהגות הממכרת, חשש פני הסטיגמה שכרוכה בפנייה לטיפול, נגישות נמוכה לטיפול זמין ועוד. 

השלב הראשון והמשמעותי בטיפול בהתמכרות הוא עצם הגיוס לטיפול. שני העקרונות שמעודדים התגייסות לטיפול הנם הגברת מוטיבציה והגברת הביטחון ביכולת לבצע את השינוי הדרוש. מחקרים מראים כי גילויי כבוד ואמפתיה מצד המטפל, תוך שיתוף המטופל בקביעת יעדי הטיפול ומטרותיו, הנם עקרונות מפתח לגיוס המטופל לטיפול.  

לרוב, הטיפול בהתמכרות כולל שני שלבים:

 

  • גמילה, כלומר הפסקה מוחלטת של השימוש בחומר או של ההתנהגות הממכרת
  • מניעת הישנות של השימוש בחומר או של ההתנהגות הממכרת

  עם זאת, לעתים קרובות לא ניתן להגיע להפסקה מוחלטת של השימוש בחומר ממכר או ההתנהגות הממכרת, משום שזוהי מטרה שהמטופל אינו רוצה או אינו מצליח לעמוד בה. כך או כך, גם במקרים כאלה קיימים טיפולים יעילים רבים, שמטרתם למזער את הנזקים הכרוכים בהתמכרות כגון: צמצום השימוש בחומר או ההתנהגות הממכרת, צמצום מצבי סיכון בהם אדם נתון תחת השפעת החומר ועוד.  

מהן ההפרעות הנלוות הנפוצות וכיצד ניתן לטפל בהן?

  אנשים הסובלים מהתמכרות לוקים, לעתים קרובות, גם בהפרעות נלוות כגון חרדה, דיכאון, הפרעת קשב וריכוז ועוד. לעתים, השימוש בחומרים הממכרים הוא ניסיון ל"טיפול עצמי" בבעיות אלה. על כן, הגישה הטיפולית חייבת לקחת בחשבון ולתת מענה להתמכרות כמו גם לבעיה או לבעיות נוספות שמטרידות את המטופל. הטיפול המיטבי בהתמכרות הינו טיפול אינטגרטיבי הניתן על ידי צוות המיומן בהתמכרות, כמו גם בבריאות הנפש.

ברוכים הבאים