התחבר

מהי התמכרות

ארגונים רפואיים ברחבי העולם, כולל ארגון הבריאות העולמי, מגדירים התמכרות כהפרעה רפואית מורכבת שפוגעת באזורים מסוימים במוח. בדומה לכל הפרעה רפואית אחרת, להתמכרות יש מאפיינים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים.

מבחינה ביולוגית, התמכרות עלולה לפגוע בתפקודים מוחיים שונים, כמו תחושת הנאה, מוטיבציה, זיכרון ולמידה. התמכרות מתבטאת בפיתוח סבילות – צורך במינונים שגדלים והולכים ככל שחולף הזמן, של חומר ממכר או של התנהגות ממכרת, וזאת על מנת לחוות את אותה ההשפעה. תופעה ביולוגית נוספת היא תסמיני גמילה, המופיעים כאשר מנסים להפחית או להפסיק את השימוש בחומר או את בהתנהגות הממכרת.

מבחינה פסיכולוגית, התמכרות מתבטאת כעיסוק כפייתי בהשגה ובשימוש בחומר או בהתנהגות הממכרת, קושי לשלוט בדחפים, השתוקקות מתמדת ובעיות בהכרה בנזקים הנלווים להתנהגות.

מבחינה חברתית, התמכרות גורמת לפגיעה בתפקודי חיים שונים: משפחתיים, חברתיים, תעסוקתיים ולימודיים. ההתנהגות הממכרת ממשיכה לרוב למרות נזקים ניכרים בקשרים בין-אישיים ובתפקוד של אדם הסובל מהתמכרות.

 

אילו סוגי התמכרות קיימים?

  חומרים ממכרים כוללים ניקוטין, אלכוהול, סמים שונים ותרופות מרשם. בשנים האחרונות עולם הרפואה מכיר בכך שהתמכרויות יכולות התרחש לא רק על רקע שימוש בחומרים ממכרים, כלומר בהקשר של חומר כימי, אלא גם בהקשר של התנהגויות מסוימות.  התמכרויות התנהגותיות, זה השם שמתאר את ההתייחסות החדשה. על פי המחקרים הרפואיים גוברות ההבנה וההכרה כי רב המשותף על השונה, שכן ישנו רקע משותף: ביולוגי, פסיכולוגי וסוציאלי וגורמי סיכון משותפים, וכי ההתמכרויות ההתנהגותיות יכולות ליצור במוח תגובה ביולוגית, למשל כזו שמעוררת את מערכת הגמול במוח, ממש כמו שמייצרים חומרים ממכרים. בין ההתמכרויות ההתנהגותיות יש שהוכרו באופן רשמי כהתמכרות – הימורים ומשחקי מחשב, יש כאלה שממתינות להכרה רשמית – כמו התמכרות לסקס, וישנן נוספות. אך עבור מרבית ההתמכרויות ההתנהגותיות עדיין אין קריטריונים ברורים לאבחנה והן מסווגות באבחון הרפואי כ"הפרעות שליטה על דחפים".

 

 

מדוע מתייחסים להתמכרות כאל הפרעה כרונית?

  הפרעה כרונית היא מצב שמתמשך לאורך זמן. בדומה להפרעות כרוניות אחרות ברפואה, התמכרות מתאפיינת בתקופות של הישנות (חזרה להתנהגות הממכרת) והפוגה (הימנעות מההתנהגות הממכרת). בדרך כלל, ההחלטה הראשונה והמוקדמת להתנסות בחומרים ממכרים או בהתנהגות ממכרת נעשית מתוך בחירה חופשית ומודעת. אולם לאחר עיסוק ממושך ואינטנסיבי בחומרים ממכרים או בהתנהגות ממכרת היכולת לשלוט בהתנהגות ולבחור בצורה מושכלת נפגעת, באופן משמעותי.  

 

חשוב להדגיש: 

אפשר למנוע התמכרות בצורה יעילה, לטפל בה בעזרת אנשי מקצוע מיומנים, ובעזרת תמיכה של בני משפחה וחברים, ובכך למנוע הידרדרות ונזק בלתי הפיך. מכיוון שהתמכרות, כאמור, היא הפרעה כרונית, במקרים רבים הסובלים מהתמכרות זקוקים להמשך ליווי וטיפול לאורך שנים.

4%

הידעת?

הידעת?

 

4% מהמבוגרים בישראל סובלים מהתמכרות לסמים.

 

 

ברוכים הבאים