התחבר

איך לשוחח עם אדם קרוב על ההתמכרות שלו

כאשר אדם קרוב לנו מתמודד עם התמכרות, אנו עשויים לעמוד בפני דילמה לא פשוטה בין הרצון לסייע לו, לבין החשש להרחיק אותו מאיתנו ולהוביל להחמרת המצב. בבסיסה של דילמה זו, עומדת ההבנה שהמצב הנוכחי עלול לפגוע בו וכי התערבות מידית היא הכרחית לקבלת טיפול שיוביל לשיפור. אם כך, כיצד נוכל לגייס את האהבה והחמלה שאנו מרגישים כלפי אהובנו, על מנת לקרב אותו אלינו ולסייע לו?

פשוט להקשיב

הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות עבור אדם קרוב המתמודד עם התמכרות הוא פשוט להקשיב. למרות הפשטות שבכך, הדרך ליצור מצב של הקשבה איננה פשוטה כלל, מאחר ולא תמיד אותו אדם ירצה להיפתח, לשמוע את מה שיש לכם לומר או יכחיש את הצורך בעזרה. הקשבה אמיתית וכנה, ללא ביקורת ושיפוטיות, היא המפתח לסייע לו להרגיש פחות לבד ולהתחיל לקרב אותו אליכם ולתהליך הריפוי.

כאשר אנו מקשיבים באמת לאדם שמולנו, במטרה ליצור עמו קרבה, חשוב מאוד שלא נרצה לשנות אותו וניתן מקום כנה ומכיל לכל הרגשות והמחשבות שלו. גם אם היא מעוררת בנו קושי, הקשבה אמפתית המלווה ברגש של חמלה והזדהות, עשויה למנוע ויכוחים וכעס ולפתח קשר בטוח שיוביל לשיתוף פעולה.

כדי להתחיל בשיחה, אפשר לומר לו שאתם מרגישים שלאחרונה הוא מתנהג אחרת וכי אתם תוהים לשלומו, ששמתם לב שהוא נוהג להשתמש באלכוהול או חומר אחר וכי אתם מודאגים לגביו. בכל מקרה, אפשרו לו פתח לשתף ואל תנהגו בשיפוטיות.

להתעניין ולתמוך

גם לאחר שיצרנו אמון וקרבה עם האדם לו אנו רוצים להושיט עזרה על-ידי הקשבה כנה לרגשותיו, נוכל לעודד אותו לשתף בעזרת שאלות, כגון: מתי התחלת להרגיש ככה לראשונה? האם אתה מרגיש שיש קושי? ומה אוכל לעשות על מנת לתמוך בך בצורה הטובה ביותר עבורך? לאורך כל השיחה, חשוב להזכיר לו שאתם שם בשבילו, שהוא לא לבד ושאתם אוהבים אותו ורוצים בקרבתו.

גישה זהירה ולא שיפוטית

הרצון לתמוך ולעזור, עשוי להתהפך באחת אם לא נהיה זהירים ורגישים ונקפיד על שיחה מכילה, מקבלת ולא שיפוטית. כדי לעשות זאת בצורה הטובה ביותר, כדאי להתמקד בהיבטים הבאים:

  1. "אני מרגיש": דברו בגוף ראשון על הרגשות שלכם. דיבור זה יגרום לכם להביע רגש כלפי האחר ולהיפתח לרגשותיו, וגם יאפשר להימנע משימוש בשפה מאשימה.
  2. "אני מודאג": הביעו את דאגתכם הכנה לשלומו של האחר והקפידו שלא לגרום לו לחוש שכועסים עליו, דבר שעלול להוביל אותו להירתע מכם.
  3. "אני רואה אותך": הפרידו בין האדם להתמכרות, על-ידי התמקדות בהשפעותיה, שהינן נפרדות מאישיותו של האדם אותו אתם מכירים ואוהבים.

הדרך לליבו של אדם קרוב המתמודד עם התמכרות אינה קלה ורצופה בקשיים רבים. היאחזות באהבה ובקשר שלכם עמו, תסייע גם לכם לגייס המון סבלנות, הכלה ורצון טוב, שבתורם יעזרו לו להיפתח ולהתקרב. משם, תיסלל לשניכם הדרך לתת ולקבל עזרה.

ברוכים הבאים