התחבר

הגישה המוטיבציונית לטיפול בהתמכרויות – לעזור לאנשים להשתנות

הקידמה והמודרניזציה הובילו לשינויים בתחומים רבים, ביניהם גם תחום ההתמכרויות.
שינויים אלו באים לידי ביטוי באופייה של אוכלוסיית המתמודדים עם התמכרות, סוג החומר הנצרך ומאפייני ההתמכרות עצמה. השימוש היומיומי בטכנולוגיה וברשתות החברתיות שינה לחלוטין את אופי התקשורת בין אנשים. הטכנולוגיה אפשרה קירבה, אך גם תרמה לעליה בתופעות של הסתגרות והכחשה.

האדם המחפש להפחית את סבלו עשוי לעשות שימוש בלתי מבוקר בחומרים שתכליתם לגרום להרגשה טובה יותר ולאורך זמן לפתח סבילות ותלות בחומר. אנו עדים לשימוש שכיח בקנביס, שהפך לתופעה תרבותית וחברתית של ממש, להתמכרויות המבוססות על זמינות אינטרנט כמו הימורים ופורנוגרפיה וכמובן שימוש יומיומי ב"מסכים".

ההתמכרות "המודרנית" היא קשה יותר לאבחנה ולזיהוי, היא רחבה מאוד ומשפיעה על כל תחומי החיים, פעמים רבות על-ידי ירידה בתפקוד, השטחת הרגש, קושי להתמודד עם משבר וצמצום המעורבות בחיי השיגרה ובעומק היחסים החברתיים הנורמטיביים. קל יותר להסתיר את ההתמכרות ולעיתים קרובות המתמודד או המתמודדת נתפסים בעיני הסביבה כאנשים מתפקדים ללא קשיים מיוחדים. ההתמכרות חוצה מגזרים, מגדרים, גילאים וכו' וכבר מזמן אינה נחלתן של קבוצות בשולי החברה.

בחדר הקליניקה אנו חווים לעיתים קרובות את התסכול של המטופלים וחוסר האונים של בני משפחתם לנוכח מצב תקוע או מחמיר. כדי לזהות ולהתמודד עם תופעות אלו, יש צורך בפיתוח שיטות טיפול יעילות המבוססות על ידע מקצועי, והכשרת מטפלים ואנשי מקצוע שיתנו מענה לאוכלוסייה המתמודדת עם התמכרויות בישראל.

הגישה המוטיבציונית MI – איך מסייעים בהנעת שינוי?

הגישה המוטיבציונית צמחה בראשית דרכה מתחום הטיפול בהתמכרויות, תחום שאנו יודעים מאופיין באחוזי נשירה גבוהים, הישנות רבה, שיתוף פעולה שעלול להיות נמוך וכך גם ההיענות לטיפול. מצוקת המטפלים, לא פעם, גם היא רבה והתחושה היא כי חסרים ידע וכלים ספציפיים להתערבות במצבי שימוש, שפעמים רבות מהווים סכנה של ממש ומייצרים לחץ נוסף בחדר הטיפול על התקדמות לעבר שינוי.

הגישה עוסקת בשינוי ובודקת מה מניע אנשים להשתנות. התשובה הפשוטה והמורכבת כאחד של השיטה לשאלה זו היא – מוטיבציה פנימית. החידוש בגישה המוטיבציונית היא התפיסה לפיה מוטיבציה איננה תכונה, אלא תוצר של אינטראקציה. הגישה מתמקדת באינטראקציה שבין המטפל למטופל ובוחנת כיצד יכול המטפל, מצידו, להשפיע על המוטיבציה הפנימית ועל תפיסת המסוגלות של המטופל, כיצד ניתן לגייס את המטופל לשתף פעולה.

הגישה מבוססת על מחקר, המדגים כי עמדה מתעמתת מצד גורמים טיפוליים מגבירה את ההתנגדות מצד המטופלים. על כן היא כוללת אסטרטגיות עבודה המכוונות להגברת מוטיבציה לשינוי התנהגותי, תוך הימנעות מכוונת מעימות. היא מבוססת על יצירה של שיתוף פעולה שבו המטפל נדרש לקבל את המטופל ללא שיפוטיות, בגובה העיניים, תוך הבעת חמלה ואמפטיה לקשיים, הכעסים או הלחצים שעולים מצד המטופל. תוך כדי התהליך הטיפולי, המכבד את אוטונומיית המטופל, השיחה תתמקד בסיפורו הייחודי של המטופל, במוטיבציה שלו, בתפיסתו העצמית, ובפתרונות המתאימים עבורו.

הגישה המוטיבציונית מציעה בסיס תיאורטי, עקרונות התערבות וכלים פרקטיים עבור המטפל ומטרתה הנעת מטופלים לשינוי התנהגותי ושיתוף פעולה עם תוכניות טיפול. היא נתמכת על ידי ממצאים אמפיריים רבים ומאומצת כיום על ידי ארגוני בריאות וחוק ברחבי העולם ונלמדת במסגרות טיפוליות ואקדמיות שונות.

ברוכים הבאים