התחבר

מה הקשר בין התמכרויות לפוסט טראומה?

בין שזו תגובה לאירוע מהשנה החולפת, ובין שמדובר באירועים שהתרחשו לפני עשרות שנים – לתסמונת פוסט טראומטית אין תאריך תפוגה. גם לא לטיפול בסימפטומים שמאפיינים את תופעה.

יום הזיכרון לחללי צה"ל, כמו יום הזיכרון לשואה, הם ימים קשים עבור כלל החברה הישראלית, על אחת כמה וכמה עבור נפגעי פוסט טראומה. לקראת יום הזיכרון הקרב ובא, אנחנו מבקשים להזכיר כי התסמונת משפיעה על הסובלים ממנה ועל הסובבים אותם, על כן ישנה משמעות וחיוניות רבה להתגייסות, לתמיכה ולהכלה משפחתית בסובלים מתסמונת פוסט טראומטית; שישנם טיפולים יעילים להפגת או לפחות להקטנת הסימפטומים. וכן, שכדאי להיות קשובים לסימפטומים ולצרכים של הסובלים ממנה, במיוחד בימים קשים אלה.

מהי תסמונת פוסט טראומטית?

  תסמונת פוסט טראומטית (PTSD) שנקראת בעברית הפרעת דחק בתר-חבלתית, היא הפרעה נפשית שיכולה להתעורר כתוצאה מחשיפה לאירוע או לאירועים טראומטיים. אחד הסימפטומים המרכזיים הוא הצפה של החוויות המאיימות באופן חוזר ונשנה, כדימויים, זיכרונות, רעשים, ריחות, מחשבות, הזיות (פלאש-באק) וחלומות. סימפטומים נוספים לתסמונת הם הימנעות ממקומות, אנשים ופעילויות המזכירות את האירוע הטראומטי, ולעתים קרובות ירידה משמעותית במצב רוח ופגיעה תפקודית. בישראל חיים כיום, על פי הערכות שונות, עשרות אלפים של נפגעי פוסט טראומה, כ-15% מתוכם נפגעו במהלך פעולות איבה, טרור ומלחמות.  

מה הקשר בין תסמונת פוסט טראומטית ובין התמכרויות?

  הנתונים בארצות הברית, מלמדים כי רבים מן הסובלים מ"הלם קרב", כלומר מהפרעה פוסט טראומטית בעקבות פעילות קרבית במהלך השירות הצבאי, נוטים להשתמש בקנביס (חשיש ומריחואנה), באלכוהול ובתרופות מרשם. בארצות הברית, השילוב של תסמונת פוסט טראומטית (PTSD) בקרב חיילים משוחררים והפרעת שימוש בסמים, תרופות ואלכוהול  (Substance Use Disorders – SUD) עד כדי התמכרות הוא תופעה מוכרת שמטופלת על ידי מוסדות ומכונים העוסקים בבריאות הנפש. יותר מ-20% מהחיילים המשוחררים שאובחנו כסובלים מתסמונת פוסט טראומטית סובלים גם מהפרעת שימוש בסמים או באלכוהול. נתוני איגוד החיילים המשוחררים (VA) מדגימים כי יותר מ-40% מחברי האיגוד נזקקו לטיפול בגלל הפרעה כפולה זו, של PTSD  והתמכרות. נתון נוסף, שמפרסמם האיגוד לטיפול בחיילים משוחררים: כ-75% מהסובלים מ-PTSD מדווחים על הפרעת שימוש באלכוהול (AUD – Alcohol Use Disorder). על אף שהקשר בין התמכרויות ל-PTSD אינו ברורות לגמרי, מקובל להניח כי הסובלים מ-PTSD צורכים לעתים קרובות חומרים ממכרים במטרה לשכך סימפטומים  פוסט-טראומטיים. אולם כידוע, בשימוש חוזר ואינטנסיבי, מתפתחת הפרעת שימוש. מכאן הביטוי "טיפול עצמי" (Self Medication) שבא לתאר את השימוש שרבים מבין הסובלים מ-PTSD עושים בחומרים בממכרים. לצערנו, לעתים קרובות השימוש החוזר והנשנה בחומרים ממכרים לאורך זמן מחמיר חלק מן הסימפטומים הפוסט-טראומטיים ומחמיר את הפגיעה התפקודית, דבר שבתורו תורם לעליה נוספת בשימוש בחומרים ממכרים. כך, שתי ההפרעות מזינות זו את זו. חשוב מאד, על כן, להיות מודעים לשכיחות הגבוהה של התמכרויות בקרב אלו הסובלים מ-PTSD, לפנות ולהפנות לטיפול בהקדם. וזו נקודות האור המשמעותית – ישנם טיפולים יעילים לאלו הסובלים מ-PTSD והתמכרויות. חשוב ששתי ההפרעות יטופלו יחד, תוך הבנה של יחסי הגומלין ביניהן, ובמסגרת אינטגרטיבית המעניקה טיפול בשתי ההפרעות.

ברוכים הבאים