התחבר

התמודדות עם התמכרות בקליניקה

"המטופל/ת שלי מתמודד/ת עם התמכרות לקנביס"

קנביס הוא אחד החומרים הפופולריים ביותר בעולם ובישראל.  העלייה הניכרת בשימוש בקנביס בעשור האחרון הפכה אותו לתופעה תרבותית חברתית של ממש. הסיבות לשימוש בקנביס רבות וכוללות בין היתר בילוי חברתי, הנאה ורגיעה, הקלה בכאב גופני ותסמינים גופניים נוספים, 
כגון הקלה בתופעות לוואי של טיפול כימותרפי וכאב נפשי, כמו זה הנגרם למתמודדים עם PTSD למשל.

ההנחה הרווחת בציבור שקנביס אינו חומר ממכר אינה נכונה – מחקרים מצאו כי כ- 10% ממשתמשי הקנביס יפתחו התמכרות.

בחסות הפופולאריות של השימוש בקנביס המטופלים והסובבים אותם עלולים להתקשות בזיהוי הסימנים המעידים על התפתחותה של הפרעת שימוש. במהלך הזמן השלכותיה של הפרעת השימוש מצטברות ומשפיעות באופן נרחב על חיי המטופל. לעיתים גם כאשר האדם פונה לטיפול,
סיבת הפנייה המוצהרת לא תהיה התמכרות, כך שהמטפל לא יתשאל אותו בנושא, ויתקשה לזהות את השלכות הפרעת השימוש על המצב בעטיו פנה המטופל לטיפול ויעילות הטיפול תפחת.

איך מאבחנים?

איסוף מידע אודות דפוסי השימוש והבנת תפקידה של ההתמכרות בחיי המטופל

הפרעת השימוש בקנביס מאופיינת בירידה בתפקוד, בצמצום מעורבות בתחומי החיים ובמערכות יחסים.  השימוש בקנביס עלול להפוך לאמצעי מרכזי להתמודדות עם משברים, וכך לא מתאפשרת התפתחות של מנגנוני התמודדות פנימיים.   הקנביס עלול להפוך לאובייקט הנותן משמעות ולכזה שהחיים נסובים סביבו.

איסוף מידע אודות דפוסי השימוש של האדם חיוני לצורך קביעת חומרת הפרעת השימוש (קלה, בינונית או חמורה = התמכרות), להבנת הפונקציונליות של השימוש בחיי המטופל ולקביעת הנרטיב הקליני. לדוגמה חשוב להבין באיזה גיל החל להשתמש? מתי מתחיל להשתמש ביום? באיזו כמות משתמש, האם חל שינוי בכמות ובתכיפות השימוש, האם משתמש במהלך יום העבודה, בחברה או לבד, ועוד . חשוב להבין על אילו צרכים עונה השימוש ומהן הבעיות של המטופל בהן "מטפל" הקנביס (Self-medication)

על מנת להבין ולהעריך את השפעת השימוש על חיי המטופל, חשוב לשאול על כל תחומי החיים: מערכות יחסים, תפקוד כללי ותפקוד בעבודה/לימודים, בריאות גופנית, ניהול תקציב, בילוי שעות פנאי ומצב רגשי וכדומה – מידע זה מסייע במיפוי התחומים בחייו של המטופל המושפעים מהשימוש ובהגדרת מטרות הטיפול.

איך מטפלים?

אחד הדברים החשובים ביותר בטיפול באנשים המתמודדים עם התמכרות, הוא יצירת מרחב בטוח הכולל קבלה, חמלה וחוסר שיפוטיות . ההתייחסות החברתית לאנשים הסובלים מהתמכרות נוטה להיות סטיגמתית ושיפוטית, והאדם נתפס כמי שסובל מכשל מוסרי או חולשת אופי ולא כאדם במצוקה הזקוק לעזרה.  

אוירה לא שיפוטית תייצר מרחב טיפולי המאפשר שיח פתוח על הפרעת השימוש ועל הסיבות שהביאו להתפתחותה.

הטיפול בהתמכרות לקנביס כולל מספר רכיבים: גיוס לטיפול, התערבויות לקידום השינוי ההתנהגותי, והתייחסות חומלת ומודעת טראומה (מה קרה למטופל שגרם להתפתחותה של התמכרות).

בשלב הגיוס לטיפול המטפל ילווה את המטופל במעבר בין השלבים השונים במעגל השינוי, בחיזוק המוטיבציה הפנימית לשינוי ובהגברת תחושת המסוגלות שלו. 

התערבויות לקידום השינוי ההתנהגותי יכללו בין היתר מיפוי הפונקציונליות של ההתמכרות, ומציאת דרכים בריאות למילוי הצרכים הללו (מה נכנס לחיים במקום הקנביס?), זיהוי הטריגרים החיצונים והפנימיים לשימוש ועבודה משותפת על רכישת כלים חדשים להתמודדות עם מצבי חיים שונים. לדוגמא: הינזרות מקנביס מזמנת התמודדות חברתית מורכבת מאחר והחומר נמצא בכל מקום, והפך לחלק כמעט בלתי נפרד ממפגשים חברתיים ובילויים אחרים. חשוב להתייחס לזה בטיפול ולחשוב יחד על אסטרטגיות התמודדות

כמו כן, מסך הקנביס שהתפוגג מאפשר מגע ועבודה עם רגשות שהוא מיסך כגון כאב, בדידות, פחד, עצב, ריקנות ועוד

טיפול תרופתי יכול אף הוא לסייע במענה עבור הבעיה בעטיה משתמש המטופל בקנביס (למשל, הפחתת חרדה חברתית). כמו כן, שימוש כרוני בקנביס עלול להוביל להחרפת מצבים נפשיים מסוימים שידרשו טיפול תרופתי
והפסקת שימוש בקנביס עשויה להיות כרוכה בתסמיני גמילה עבורם ניתן לקבל מענה תרופתי

הכשרה להתמודדות עם התמכרות לקנביס
בקליניקה המרכז הישראלי להתמכרויות

 התמכרות לחומרים וההתמכרויות ההתנהגותיות הפכו לנפוצות מאד בקרב האוכלוסייה.
מטפלים רבים פוגשים בהתמכרות בקליניקה אך חשים שאין להם את הכלים לסייע למטופל שלהם להתמודד עימה. לכן, הולך וגובר הצורך לקבלת ידע, מיומנויות וכלים לטיפול בהתמכרות. 
קמפוס ICA, של המרכז הישראלי להתמכרויות, מציע הכשרות שונות המספקות  ידע, גישות טיפוליות מבוססות מחקר וכלים מקצועיים למטפלים. ההכשרות כוללות הכרות עם ההשפעות השונות של צמח הקנביס, קבלת כלים לזיהוי ואיתור של התמכרות, עקרונות של גיוס לטיפול המבוססים על תקשורת אפקטיבית, התערבויות התנהגותיות ממוקדות, וכלים שיסייעו למטפל לזהות מתי נכון להפנות את המטופל לטיפול ייעודי בהתמכרות.

מעניינים אותך תכנים נוספים? הירשם/י לרשימת התפוצה שלנו.


    ברוכים הבאים