התחבר

התמכרות למין ופורנוגרפיה

התמכרות למין ופורנוגרפיה מעוררת סקרנות רבה בקרב אנשי מקצוע והקהל הרחב, לצד ספקנות ושאלות רבות. התמכרות זו בדרכה להכרה "רשמית" בספרי האבחנות המקובלים, וזאת על רקע מאפייניה העולים בקנה אחד עם קריטריונים לאבחון של התמכרויות מסוגים שונים. כמו התמכרויות מוכרות אחרות, היא נולדת מתוך כאב וסבל רב, ומביאה לידי נזק וסבל רב, לאדם ולסביבתו.

כמה זה נפוץ?

הנתונים מצביעים על כך שבישראל יותר מ-5% מקרב האוכלוסייה הבוגרת מתמודדים עם התמכרות למין או לפורנוגרפיה. בדומה להתמכרויות אחרות – תהליך ההתמכרות למין מאופיין בעיסוק יתר חסר שליטה בפנטזיה, רדיפה, ביצוע, התאוששות וכמיהה להתנהגויות מיניות, שמסייעות להימנע או להתמודד עם רגשות שליליים.

כיצד זה מתפתח?

באופן בולט, גם ביחס להתמכרויות אחרות – בקרב אלו המתמודדים עם התמכרות למין, מקורם של חלק מן הרגשות השליליים הבולטים הוא בטראומה מינית. בקרב נשים שמתמודדות עם התמכרות למין למעלה מ- 90% חוו התעללות או פגיעה מינית, ובקרב גברים כ 80%. לכן, הטיפול במי שמתמודד עם התמכרות למין או פורנוגרפיה מחייב התייחסות מודעת טראומה, השמה דגש על הצורך בגישה לא שיפוטית המבקשת להבין מה קרה לאדם ומה הקשר בין האירועים הטראומתיים להתפתחותה של ההתמכרות.

מה עושים?

האתגרים הטיפוליים רבים. האופן בו מדברים על מין ומיניות בחדר הטיפולים עלול לעורר אי נוחות, לא רק בקרב המטופל/ת אלא גם בקרב המטפל/ת. מין ומיניות הם רכיבים חשובים ובסיסיים בחייו של אדם ולכן בניגוד להתמכרויות אחרות רבות, כגון סמים או הימורים, הינזרות מוחלטת ממין אינו יעד רצוי לטווח הארוך, והדבר דורש הבניה משותפת של יעדים ותהליכים. דילמות בנוגע לשיתוף בנות ובני זוג בהווה או בעתיד מהווים לרב חלק אינטגרלי מהטיפול.

תוכלו ללמוד עוד על הנושא ביום עיון בנושא התמכרות למין ופורנוגרפיה שעורך המרכז הישראלי להתמכרויות בשותפות האגודה הישראלית לטיפול מיני. יום העיון יכלול פאנלים והרצאות של מומחים בתחום שיתארו את הרקע הביולוגי, הפסיכולוגי והחברתי שעומדים בבסיס התמכרות למין ולפורנוגרפיה, ויציגו מקרים ודילמות קליניות בטיפול. כמו כן נקיים פאנל מומחים בנושא התמודדות של מטפלים עם אתגרים נפוצים בעת הטיפול באנשים המתמודדים עם התמכרות למין ופורנוגרפיה.

יום העיון יתקיים ביום שישי, 25/6, בין השעות 9:00-14:30

 לפרטים נוספים והרשמה

נשמח לראותכם.

ברוכים הבאים