התחבר

משחקי מחשב

משחקי מחשב, או משחקי וידאו בשמם המקורי, זמינים בכל רגע נתון במחשב, בסמארטפון, בטאבלט, באמצעות קונסולות, באולמות ארקייד וכדומה. על פי הערכות שונות, יש ברחבי העולם כמה מיליארדי שחקנים – גיימרים – שנהנים לשחק במאות מיליוני משחקים שונים, שמפעילה תעשייה חובקת עולם המגלגלת עשרות מיליארדי דולרים. חלק מן המשחקים משוחקים "און ליין" כנגד שחקנים נוספים ברחבי הרשת, אחרים משוחקים כאינטראקציה של אדם מול מחשב או אדם מול שחקנים נוספים.

משחקי וידאו ומחשב הם חלק מהתפתחותו של העולם הדיגיטלי והשינויים המתרחשים בעטיו. למשחקים עצמם ישנן השפעות מרובות, חלקן אף מוכרות כהשפעות חיוביות (ראו בהמשך), בהן: ריגוש ושעשוע, צבירת מידע, אינטראקציה חברתית, פיתוח מיומנויות שונות, התמודדות עם משימות, מולטיטאסקינג, שיפור יכולת קוגניטיבית ועוד.

אולם בצד היתרונות, קיימים גם חסרונות משמעותיים, שעלולים אף לגרום לנזקים, בהם התפתחות של התמכרות. על כן בשנת 2018 הגדיר זאת ארגון הבריאות העולמי (WHO) כהפרעה רפואית.

קצת היסטוריה

  משחק המחשב הראשון בעולם הוצג בשנת 1940 על ידי מהנדס שעיצב משחק מתמטי (NIM) פופולרי המשוחק כנגד המחשב. במהלך עשרות השנים הבאות התפתחו עשרות משחקי מחשב נוספים, שחיקו משחקי לוח, ספורט ומלחמה, וכן התפתחו קונסולות ביתיות וקונסולות ארקייד שהלכו והשתכללו. לקראת סוף שנות ה-80 הושק ה-Game Boy ולקראת סוף שנות ה-2000 מיליוני בני אדם בעלי סמארטפון ומנויים בפייסבוק שיחקו משחקי רשת ומשחקי מציאות רבודה (AR – Augmented Reality) שסחפו את העולם. הדוגמאות כוללות משחקים כמו פוקימון גו – ששוחק בטלפון הסלולרי והעסיק בשיאו מעל 45 מיליון משתמשים ליום, ו-פורטנייט, שיש הרואים בו את משחק המחשב הממכר ביותר בעולם ומעולם, שעל פי הערכות משוחק על ידי כ-150 מיליון שחקנים ברחבי העולם. פורטנייט אף נחשב לאחד הזרזים להכרזת ארגון הבריאות העולמי על משחקי מחשב ווידאו כעל פעילות בעלת פוטנציאל התמכרותי.  

מה גורם להתמכרות למשחקי מחשב?

  חשוב לציין, כי מתכנני משחקים משלבים לעתים קרובות תובנות ותגליות מתחום מדעי המח, על מנת להגביר את תדירות ומשך השימוש במשחקים. כדי לאבחן הפרעה, דפוס ההתנהגות חייב להיות חמור ולגרום לירידה משמעותית בתפקוד האישי, המשפחתי, החברתי, הלימודי והתעסוקתי במשך פרק זמן ממושך, ולבוא על חשבון פעילויות אחרות. בדומה להתמכרות לחומרים ממכרים, כגון סמים או אלכוהול, ישנם מספר קריטריונים שיש לקחת בחשבון, בהם: עלייה מתמשכת בפרק הזמן בו מבלים במשחק, חוסר יכולת להפסיק ועצבנות ואומללות כאשר השחקן נדרש להפסיק לשחק. כשמדובר בילדים, ההתמכרות עלולה לבוא לידי ביטוי בהפרעות התנהגויות.   סימני אזהרה להתמכרות למשחקי וידאו כוללים:

 • משחק למשך פרקי זמן הולכים וגדלים
 • מחשבות על המשחק במהלך פעילויות אחרות, באופן שמפריע לביצוען
 • משחק שנועד לכסות ולטשטש בעיות, כמו חרדה או דיכאון
 • ניסיון להסתיר או לשקר לגבי משך ותדירות המשחק או הוצאות כספיות הכרוכות בו

 

כיצד משחקי מחשב יכולים לפגוע בבריאות?

  על פי הערכות שונות, כ-6-15% אחוז מהגיימרים חווים תגובות ומצבים המזכירים את אלה של הסובלים מהתמכרות לחומרים ממכרים. כמו כן, קיימים דיווחים כי מי שסובלים מהתמכרות למשחקי מחשב הם בעלי נטייה מוגברת לשימוש באלכוהול, קנביס וניקוטין. התמכרויות למשחקי מחשב נמצאו קשורות לעליה בשכיחות של הפרעות כגון דיכאון, חרדה, פוביה חברתית, וכן של נטייה לחוש ולבטא כעס, אשמה וקנאה, התנהגות תוקפנית ועוד. כמו כן, דווח על מקרים בהם מתרחשים פרכוסים ("נינטנדו אפילפסיה") בעקבות השינויים המהירים בדפוסים על המסך, הזיות שמיעתיות ועוד. בגלל ההתפתחות המהירה והזמינות הגדולה, נוצר מושג חדש: Internet Gaming Disorder. הפרעת משחקי אינטרנט (IGD) הנה בעלת השלכות בריאותיות, בעיקר על ילדים ובני נוער, ובעלת השפעה על התפקוד הגופני, הפסיכולוגי, החברתי, התעסוקתי ועוד. שכיחות ה-IGD משתנה ברחבי העולם, והיא מוערכת בין 0.2% ל-8.5%. למשחקי מחשב ישנה השפעה ניכרת ומוכחת על מערכות שונות בגוף, אם כי יש הסבורים כי כמה מהן עשויות להועיל לבריאות. נזקים בריאותיים שעלולים להיגרם כתוצאה מהתמכרות למשחקי מחשב כוללים:

 • עייפות והימנעות משינה
 • מיגרנות וכאבי ראש
 • תסמונת התעלה הקרפלית שמתבטאת בפגיעה עצבית בכף היד ועלולה להיגרם משימוש יתר בעכבר המחשב או בג'ויסטיק
 • היגיינה אישית ירודה
 • הימנעות מאכילה
 • הימנעות מפעילות גופנית
 • הימנעות מאירועים חברתיים ומשפחתיים

  נזק למערכת העצבים: ההתמקדות במשימות והאתגרים המהירים שהמשחקים מציבים מפעילים את מנגנון FIGHT OR FLIGHT, כלומר – גורמים לסטרס שמתבטא בהתגברות של קצב הלב ולחץ הדם, ובהפרשה מוגברת של הורמונים ומוליכים עצביים (נוירוסטרנסמיטורים) כמו קורטיזול, דופמין ועוד. התעוררות של מצבי הסכנה לעתים קרובות עלולה להוביל ללחץ כרוני. בילדים, ההשפעה הזו על מערכת העצבים יכולה להתבטא כקושי לנהל רגשות, לדכא דחפים, לעקוב אחר הנחיות, לבצע משימות, להתמודד עם כעס, כאב ותסכול, קושי ביכולת לחוש ולבטא חמלה ועוד. מחקרים שונים מצביעים על התמכרות למשחקי מחשב כמצב העלול לגרום לפגיעה תפקודית במערכת הדופמין במח, באופן דומה לזה שנצפה בהפרעות שליטה בדחפים. נזק גופני והתנהגותי: ריצוד האור ממסך המחשב, הטאבלט או הסמארטפון יכול להשפיע על השעון הביולוגי, להביא לעוררות ולדחות שינה. גם התמעטות שעות שינה יכולה לשבש את מצב הרוח, ולגרום בעיות קוגניטיביות והתנהגותיות שונות. נזק נפשי: הוכח כי שימוש באינטרנט בקרב אנשים מבוגרים משפר תחושות של בדידות, מספק תמיכה חברתית משופרת ורווחה פסיכולוגית, ומעלה את שביעות הרצון. אולם כשמדובר בילדים, בבני נוער ובצעירים קיים חשש כי השימוש בפלטפורמות מקוונות עלול להוביל דווקא לבידוד חברתי. כמו כן, דיכאון וחרדה הם שתי הפרעות שנמצאות בשכיחות גבוהה בקרב הסובלים מהתמכרות למשחקי מחשב.  

2.5%

הידעת

  2.5% מהישראלים סובלים מהתמכרות למשחקי מחשב, שיכולה לגרום לנזק גופני והתנהגותי, לנזק נפשי ולנזק למערכת העצבים.

ברוכים הבאים