התחבר

אקסטזי, אקסטות, Molly ו-MDMA – אלו הם השמות המקובלים לסמי מועדונים, שנלקחים בדרך כלל בהופעות ומסיבות המוניות. שמות נוספים שמוכרים ברחוב הם מיצובישי, דולר, טוויטי וכדומה, שנגזרים מהסמל או מהדמות שמוטבעת על הטבליות.

MDMA, החומר הפעיל באקסטזי, הוא סם סינתטי, נגזרת של אמפטמינים, ששמו נגזר מהמונח הכימי שמגדיר אותו – methylenedioxymethamphetamine. סם זה הינו בעל השפעות סטימולנטיות (ממריצות), אמפתומימטיות (מעוררות אמפתיה ומודעות) והלוצינוגנייות (גורמות להזיות). הסם נמכר ככדורים או טבליות לבליעה, או כאבקה שיש למהול במים ושאפשר גם לעשן או להסניף. אולם מבדיקות מעבדה שנערכו ברחבי העולם מתברר, כי לעתים המוצר שנמכר כסם מועדונים מכיל חומרים נוספים, בהם: חומרים מעוררים וממריצים, חומרי הרדמה כגון קטמין, וכן קפאין, קוקאין, הרואין, אפדרין (תרופה ממשפחת נוגדי גודש) וחומרים נוספים.

בדרך כלל, אקסטזי שנלקח בבליעה מתחיל להשפיע לאחר כ-45 דקות. משך ההשפעה של הסם הוא כ-30 דקות ועד כ-3 שעות, אך תופעות לוואי שונות עלולות להימשך גם מספר ימים. בעיקר כשמדובר במשתמשים בסם שנוהגים לקחת מנה שנייה לאחר שהשפעת הסם מתחילה לדעוך.

קצת היסטוריה  

  MDMA פותח בשנת 1912 במעבדה של חברת תרופות גרמנית, כתרופה לעצירת דימום. בשנות ה-70, למרות שהחומר מעולם לא אושר לשימוש בבני אדם על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקני (FDA), החלו פסיכיאטרים בארצות הברית להשתמש בו במהלך פגישות טיפוליות, מתוך מטרה לשפר את התקשורת עם המטופלים, לסייע להם להיפתח ולהגיע לתובנות הנוגעות לבעיותיהם. באותה תקופה החל MDMA לזלוג לרחוב ולהימכר כסם, אך רק באמצע שנות ה-80 מנהל הרשות לאכיפת הסמים (DEA) הכריז על איסור להשתמש ולמכור אותו והכניס אותו לרשימת החומרים שאין להם שימוש רפואי מקובל. בשנות ה-90 אישר ה-FDA לקיים מחקרים במטרה לבחון אפשרות להשתמש ב-MDMA לשיכוך כאבים בחולי סרטן סופניים. למרות שמחקרים בנוגע ליעילותה של פסיכותרפיה נתמכת-MDMA בהפרעה פוסט-טראומטית (PTSD) עדיין בעיצומם, ב-2018 ה-FDA הכריז על הטיפול כבעל פוטנציאל "פורץ דרך" להפרעה זו. אך נכון להיום אין עדיין התוויה קלינית מאושרת לטיפול ב-MDMA במחלות רפואיות.

 

 

למה משתמשים באקסטזי?

  השימוש באקסטזי כסם מועדונים החל בשנות ה-90 במסיבות רייב – מסיבות המוניות שנערכו במועדונים או תחת כיפת השמיים, ושנשאו שמות כגון מסיבות טבע, מסיבות טראנס, מסיבות אסיד וכדומה. אלה מסיבות שנמשכו לעתים מעל 24 שעות רצופות, בניצוחו של DJ שהשמיע מוזיקה אלקטרונית רפטטיבית, בסגנון טראנס, האוס, טכנו וכדומה, בתוספת אפקטים חזותיים כמו מסכי וידאו ענקיים שהקרינו תצורות גרפיות, אפקטים של לייזר ועוד, שהיוו חלק מההתרחשות. השימוש באקסטזי הפך לחלק מתרבות המועדונים שכן התאים לאווירה באותן מסיבות המוניות, בגלל השפעותיו הסטימולנטיות, אנטקטוגניות והלוצינוגניות והתחושות שעורר, של אופוריה ונינוחות ביחד עם עוררות ואנרגטיות.  

כיצד אקסטזי פוגע בבריאות?

  ל-MDMA יש השפעות מרובות, מרביתן עלולות לגרום להשלכות גופניות ונפשיות חמורות: השפעה על המח: הסם מגביר ייצור והפרשה של המוליכים העצביים (נוירוטרנסמיטרים) סרוטונין, דופמין ונוראדרנלין, שמשפיעים על מצב הרוח, על שינה, תחושת כאב, תיאבון ועוד. אולם הגברת הייצור וההפרשה של סרוטונין, למשל, עלולה לגרום בהמשך, לאחר שהסם מתפוגג, לייצור מופחת של המוליך העצבי ולהפרעות שונות בימים שלאחר השימוש, כגון פגיעה בזיכרון, דיכאון ועוד. השפעות גופניות בטווח הקצר: השימוש באקסטזי בסביבה חמה, במהלך פעילות גופנית אינטנסיבית, עלול לגרום למצבים מסכני חיים, בהם עלייה חדה של חום הגוף (היפרתרמיה), התייבשות, חוסר איזון של רמות המלחים בדם, עד כדי פגיעה בכליות ובלב ומוות. השפעות נוספות יכולות להיות הזיות, מחשבות לא הגיוניות, בחילות, גלי חום וצמרמורת, כאבים, הזעה מוגברת ועוד. בעבר נרשמו לא מעט אירועי מוות כתוצאה של התייבשות על רקע שימוש באקסטזי. בשעות שלאחר השימוש באקסטזי יכולים להופיע קשיים בביצוע פעילויות מורכבות, כגון נהיגה ברכב, שעלולה, כמובן, להוביל לתאונות דרכים. נוסף על כך, ההשפעה הרעילה של אקסטזי עלולה לגרום לעלייה של לחץ הדם ולהפרעות מטבוליות. שימוש במינונים גבוהים: צריכה חוזרת של אקסטזי עלולה לשבש את פעילות הלב ולגרום להפרעות קצב, שהנן מסכנות חיים. במישור הרגשי, השימוש התכוף עלול לעורר דיכאון, התקפי חרדה, תוקפנות ותגובות אימפולסיביות, ופגיעה בזיכרון. כמו כן, יכולות להתעורר הפרעות שינה, אבדן תיאבון, קשיי ריכוז  ועוד.  

האם אפשר להתמכר לאקסטזי?

  מתוך הנתונים המחקריים שנאספו, ניכר כי שימוש קבוע ב-MDMA מייצר שינויים במערכות הייצור והשפעה של סרוטונין ודופמין. כמו כן, התקבלו דיווחים של משתמשים על תסמינים שונים האופייניים להתמכרויות, כגון רצון עז להשתמש למרות ההבנה שהחומר גורם נזקים ומסכן את הבריאות, הסתגלות לחומר וצורך במינון מוגבר, תסמיני גמילה והשתוקקות ועוד.  

45

הידעת?

  בדרך כלל, אקסטזי שנלקח בבליעה מתחיל להשפיע לאחר כ-45 דקות. משך ההשפעה של הסם הוא כ-30 דקות ועד כ-3 שעות.

ברוכים הבאים