התמכרות לאופיואידים - המרכז הישראלי להתמכרויות (ICA)
התחבר

התמכרות לאופיואידים

תרופות אופיואידיות ניתנות במרשם רופא ונמצאות בשימוש כמשככי כאבים חזקים, מיועדות בעיקר לטיפול בכאב אקוטי, לדוגמא לאחר ניתוח אורטופדי. התרופה גורמת לדיכוי מערכת העצבים המרכזית באמצעות היקשרות לקולטנים במערכת העצבים הנקראים קולטני האופיואיד. השפעתם המרכזית היא דיכוי של מערכת העצבים המרכזית וירידה ביכולת הגוף להגיב לגירויים שונים, בהם גם כאב.

כיצד מתפתחת התמכרות לאופיואידים?

התמכרות לאופיואידים הינה בעלת היבטים פיזיים ופסיכולוגים וכמו כל התמכרות אחרת, גם התמכרות לאופיואידים נוצרת בהדרגה. התהליך המתרחש בין השימוש הראשון בתרופה ועד מצב בו אדם אינו מסוגל להפחית או להפסיק את השימוש בתרופה כרוך בפיתוח תלות וסבילות לתרופה. 

השימוש בתרופות אופיואידיות מלווה בתחושת אופוריה (High), התמכרות לתחושה זו יוצרת תלות. ברגע שנוצרת תלות לאורך זמן, עוצמת ההשפעה של התרופה על הגוף והמוח יורדת. כלומר מתפתחת סבילות למינון הנצרך ויש צורך להגדיל את מינון התרופה על מנת להשיג את ההשפעה הרצויה. 

סימנים שיכולים להעיד על התמכרות לאופיואידים:

הפרעת שימוש באופיואידים לא תמיד כוללת סימנים ברורים.  עם זאת, ניתן להבחין בשינויים בהתנהגות או בהתנהגות שאינה אופיינית לאדם קרוב. 

  • שימוש במינונים גבוהים יותר ממה שנקבע על ידי רופא. 
  • שינויים תכופים וקיצוניים במצב הרוח.
  • אחזקת אספקת "גיבוי" של אופיואידים למקרה שיגמר. 
  • שימוש באופיואידים גם כאשר אין תחושת כאב. 
  • נסיגה חברתית, בעיות שינה תכופות ואובדן עניין בפעילויות ותחביבים.

איך לדבר עם אדם קרוב המתמודד עם התמכרות לאופיואידים?

כאשר ניגשים לשוחח עם אדם קרוב המתמודד עם התמכרות, יש לנקוט בגישה זהירה ולא שיפוטית. נסו להתמקד ולשלב בין שלושת ההיבטים הבאים:

  1. דיבור בגוף ראשון -"אני" והסבת הדיון להשפעת ההתמכרות שלך "עלי" , זוהי דרך יעילה להימנע משימוש בשפה מאשימה. 
  2. התמקדות בדאגה לבריאותו של האדם תאפשר לך להביע את דאגותיך מבלי לגרום לאדם לחוש שכועסים עליו. 
  3. השפעת ההתמכרות: התמקדות בהשפעות המחלה יפריד בין האדם להתמכרות, תוך מתן פרספקטיבה.

מהו הסיכון בשימוש לרעה באופיואידים? 

אופיואידים מעכבים אותות כאב, אך עלולים לגרום גם לנמנום, טשטוש ובלבול, בחילה, עצירות ולדיכוי נשימה חמור, אשר עלול לסכן את החיים, בפרט אם התרופות נלקחות בשילוב של אלכוהול או תרופות הרגעה אחרות. שימוש ארוך טווח באופיואידים עלול להוביל לתלות ובמקרים מסוימים גם להתמכרות וכן לתסמיני גמילה עם הפסקת השימוש. בשנים האחרונות רואים עלייה בשכיחות צרכני ההרואין אשר השתמשו בעברם לאופיואידים שלא באמצעות מרשם רופא, ובהמשך עברו לצרוך הרואין. בארצות הברית, נפיצות השימוש לאופיואידים מוגדרת כמגפה, הגובה את חייהם של כ-130 בני אדם מדי יום, כתוצאה של שימוש לרעה בתרופה, ובפרט בגלל מינוני יתר. כמו כן, שימוש בתרופות מרשם שלא תחת השגחה רפואית עלול (בעיקר בקרב מבוגרים מעל גיל 50 ), לסכן ולגרום לתופעות לוואי חמורות בגלל אינטראקציה עם תרופות או תוספי תזונה אחרים שנוטלים.

 

 

כיצד ניתן לטפל בהתמכרות לאופיואידים?

ניתן לטפל ביעילות בהתמכרות לתרופות מרשם. מובן, כי הטיפול חייב לקחת בחשבון את סוג התרופה בה נעשה שימוש מזיק, ובפרט לנוכח הצרכים של מי שנוטלים את התרופות. במקרים מסוימים ייתכן צורך לשלב כמה מרכיבים של טיפול, בהם גמילה תוך שימוש בתרופות ייעודיות לכך והמלצה על שימוש בתרופות אחרות, לטיפול בבעיה הראשונית בגינה נלקחו התרופות. במקרים מסוימים, כגון התמכרות לאופיואידים, ישנן תרופות ייעודיות המסייעות למנוע הישנות של צריכת התרופות, כדוגמת בופרנורפין או מתדון. נוסף על טיפול תרופתי, ההמלצה היא לשלב גם טיפולים התנהגותיים, שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות לא בריאים, שיסייעו בניהול המחלה ובזיהוי מצבים שיכולים לגרום להישנות השימוש בתרופות ממכרות. מעבר לתכניות גמילה, חיוני להקפיד על מניעה של שימוש מזיק בתרופות מרשם, באמצעות שינוי מדיניות, קביעת רגולציה מחמירה, מתן הסברים למטופלים הנוטלים תרופות מרשם, קיום השגחה קפדנית, ניטור ומעקב אחר מרשמים ועד שינוי צורת מתן התרופות וייצור תרופות בטוחות לשימוש.

  

רשימת תרופות אופיואידיות

נוגדי כאב אופיאטים במרשם (בחלק מדובר במדבקות אותן לעתים מעשנים) – טרג'ין, זלדיאר, טרמדקס, טרמדול, טרמדקס פלאשטאב, טרמה (trama), טרמל (tramal), אוקסיקונטין, אוקסיקודון, פרקוסט, פרקודן, פנטניל (אבסטרן, טניל, פנטורה, פק-פנט pecfent), מדבקות פנטניל (fenta), אקטיק (סוכריית פנטניל), מדבקות בוטראנס, סובוקסון, סובוטקס, בופרנורפין, מתדון, אדולן, מורפין, MCR, MIR מורפיום, קודאין (קודאקמול, רוקל, מיגרהלב, ספסמלגין, רוקסט, קודיקל), דורוג'סיק (מדבקה), דקסטרו-פרופוקסיפן (אלגוליזין, פרוקסול, רוגען).

 

 

130

 

 

הידעת?

התמכרות לאופיואידים 130 בני אדם מתים מידי יום כתוצאה מהתמכרות לאופיואידים.

 

ברוכים הבאים