התחבר

ניקוטין

סיגריה, מקטרת, סיגר ושאר מוצרי טבק, כמו גם סיגריה אלקטרונית או מסטיקים לגמילה מעישון מכילים ניקוטין. מעבר לנזקים שגורם עישון לכשעצמו, ניקוטין הוא חומר ממכר, שנספג בדם ומתפשט בגוף תוך שניות.

מבחינה כימית, ניקוטין הוא אלקלואיד מסיס במים, שמופיע בצורתו הטהורה כנוזל צלול בעל ריח אופייני ומשנה את צבעו לחום בחשיפה לאוויר.

ההשפעה המידית של ניקוטין נמשכת כ-10-45 דקות, לאחר עישון סיגריה אחת. אולם ישנן השפעות נוספות שנמשכות עוד כשעה עד שעתיים. ניקוטין שנמצא במסטיקים לגמילה מעישון משפיע במשך כ-45-120 דקות, כשההשפעות הנלוות נמשכות מספר שעות.

קצת היסטוריה

  צמח הטבק הגיע לאירופה מיבשת אמריקה, במאה ה-16, לאחר שהכובשים הספרדים והפורטוגזים נחשפו למנהגי העישון האינדיאניים. השם “ניקוטין” מיוחס לז’אן ניקו דה וילמן  – שגריר צרפת בפורטוגל, ששלח זרעי טבק לפריז בשנת 1560. ניקוטין זוקק לראשונה במאה ה-19, אז גם התגלתה הנוסחה הכימית שלו, אבל רק בשנת 1904 הצליחו לייצרו באופן מעבדתי. כיום השימוש העיקרי בניקוטין, מלבד במוצרי טבק וגמילה מעישון, הוא בתור מדביר חרקים בחקלאות.  

למה משתמשים בניקוטין?

  למעשה, לניקוטין ישנה השפעה פרדוקסלית: הן כחומר מעורר והן כחומר שתורם לרוגע, שכן מחד, הוא מגביר את קצב הלב ולחץ הדם, ומאידך – תורם להרפיית שרירים ולהפחתת חרדה. כמו כן, ניקוטין מעלה את רמת האנדורפינים ואת רמת המוליך העצבי (נוירוטרנסמיטר) דופמין במוח, ובכך גורם לתחושת אופוריה קלה. נוסף על כך, ניקוטין משפיע על תפקודים מוחיים שונים המעורבים בתהליכי למידה, לחץ ושליטה עצמית. ניקוטין גם מעצים באופן זמני היבטים של קוגניציה, כגון יכולת הריכוז, זיכרון וכדומה. יש מעשנים הנוטים להתייחס לעישון כפעילות חברתית.  

כיצד ניקוטין פוגע בבריאות?

  אי אפשר להתייחס לנזקי ניקוטין מבלי להדגיש כי חלק ניכר מן הנזקים נובע מצורת השימוש העיקרית בניקוטין, קרי עישון. כידוע, נזקי עישון הם רבים ומסוכנים, בהם עלייה בסיכון למחלות לב וכלי דם, מחלות סרטן מסוימות, בהן סרטן הראות, סרטן בחלל הפה, בדרכי השתן, בוושט ועוד. עישון גורם למחלות נוספות בדרכי הנשימה, כמו ברונכיט, אסתמה ונפחת (אמפזימה). על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO) עישון גורם למותם של כ-5 מיליון בשנה ברחבי העולם, מהם כ-10.000 בישראל. מעבר להיותו חומר ממכר ומעבר לנזקי העישון, חשיפה לניקוטין במהלך ההריון פוגעת בהתפתחות העובר, משפיעה על  בריאות האם ועלולה לגרום למשקל לידה נמוך, לידה מוקדמת ולידת עובר מת. ניקוטין משפיע לרעה על התפתחות המוח גם אצל ילדים ויכול לגרום להרעלה, ולליקויים התנהגותיים וקוגניטיביים בקרב מתבגרים. במחקרים שנערכו בבעלי חיים ובבני אדם נמצאו עדויות לכך שניקוטין מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם, למחלות בדרכי הנשימה, להפרעות במערכת העיכול ועוד. השפעה נוספת של הניקוטין היא על ירידה בתגובה החיסונית המשפיעה על מוות טבעי של תאים ועל התפתחות של מוטציות ב-DNA, שעלולות לזרז התפתחות של גידולים סרטניים, להפריע לפעילותן של תרופות כימותרפיות ואחרות ועוד. ישנם מחקרים המצביעים על קשר בין התמכרות לניקוטין והתמכרות לחומרים נוספים, כגון תרופות. על כן, ההמלצות הן להימנע כליל מעישון ולהגן על נשים הרות, ילדים ומתבגרים גם מחשיפה למוצרים המכילים ניקוטין ומעישון פסיבי.  

מדוע קשה להיגמל מניקוטין?

 

הכמות הממוצעת של ניקוטין שיש בסיגריה היא כ-1-2מ”ג. כאשר הגוף מסתגל לניקוטין מתעורר צורך להגביר את הכמות. אצל מעשנים, זה בא לידי ביטוי בהגדלת כמויות הטבק. למעשה, סקירה של מספר מחקרים מראה כי קשה יותר להפסיק לעשן מאשר להפסיק להשתמש בסמים אופיואידים או באלכוהול. במהלך הגמילה מניקוטין עלולים לחוות תסמיני גמילה כמו עצבנות, השתוקקות, דיכאון, חרדה, הפרעות שינה, תיאבון מוגבר. אלה תסמינים שיכולים להתחיל בשעות הראשונות לאחר הפסקת העישון ושעלולים להימשך חודשים.

 

10,000

הידעת?

הידעת?

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO) עישון גורם למותם של כ-5 מיליון בני אדם בשנה ברחבי העולם, מהם כ-10,000 בישראל.

 

ברוכים הבאים