קנבינואידים סינתטיים - המרכז הישראלי להתמכרויות (ICA)
התחבר

קנבינואידים סינתטיים

נייס גיא, מבסוטון, ולפעמים גם חליטת צמחים ארומטית. כל אלה הם שמות מסחריים של קנבינואידים סינתטיים שזכו בישראל לכינוי "סמי פיצוציות". מאחורי השמות התמימים והמשתנים מסתתר מגוון רחב של חומרים מסוכנים, ששווקו במשך שנים כ"תחליפי סם חוקיים" ונמכרו בתמיסות לשאיפה, כקטורת וכתערובות לעישון בנרגילה.

קנבינואידים סינתטיים הם עשבים שונים שרוססו בחומרים שונים שמחקים את פעילותם של קנבינואידים, לעתים בתוספת של כימיקלים כגון אתר, אצטון ועוד. מדובר במאות כימיקלים כימיים סינתטיים שפועלים על אותם קולטנים במח, ממש כמו THC, התרכובת הפעילה בקנביס, אך למעשה, קנבינואידים סינתטיים עלולים להשפיע על המח בדרכים שונות ובלתי צפויות בהשוואה לקנביס ובעצמה שיכולה להיות חזקה עשרות מונים לעומת THC .

למרות הכיתוב המטעה על גבי האריזות, כגון: "100% חוקי" ,"100% טבעי", "לא בפקודת הסמים!" מדובר בסמים פסיכואקטיביים, חומרים משני תודעה, בעלי השפעה מזיקה וממכרת, לעתים באופן בלתי הפיך. על כן, ביולי 2013 התקבל בכנסת חוק המאבק בתופעת השימוש בחומרים מסכנים, המעניק למנכ"ל משרד הבריאות הישראלי סמכות להכריז על חומר כזה או אחר כאסור בהפצה, כמענה לתחלופה המהירה של חומרים מסוכנים אלה.

 

קצת היסטוריה

  קנבינואידים סינתטיים סונטזו לראשונה בשנת 1984, במעבדתו של כימאי בשם ג'ון ווליאם הופמן באוניברסיטת קלמסון בדרום קרוליינה, למטרות מחקר רפואי ופרמקולוגי. במשך עשרים שנה פיתחו הופמן וצוותו למעלה מ-400 תרכובות קנבינואידיות סינתטיות. בסוף שנות ה-2000 שתיים מהתרכובות שהופמן וצוות בודדו החלו להימכר בגרמניה כחלופות לקנביס, תחת השמות K2 ו-Spice. הופמן עצמו התריע כי מדובר בחומרים מסוכנים לשימוש ואף סייע בידי שלטונות ארצות הברית וקנדה במידע שתרם לניסוח החוקים האוסרים את השימוש והמכירה של קנבינואידים סינתטיים.  

למה משתמשים בקנבינואידים סינתטיים?

  כאמור, קנבינואידים סינתטיים פועלים על אותם קולטני תאים במח כמו THC – החומר הפעיל בקנביס והשפעותיהם דומות: תחושת רוגע ואופוריה, הגברה של הפעילות החושית השמיעתית, החזותית ושל טעמים וריחות וכדומה. הצרכנים העיקריים של קנבינואידים סינתטיים הם צעירים ובני נוער, כפי הנראה כי קל להשיג אותם, הם זולים יחסית וכאמור, עד שנת 2013 הם הוצגו כ"חוקיים".

 

כיצד קנבינואידים סינתטיים פוגעים בבריאות?

  כאמור, מדובר בחומרים ממכרים מאד שקשה להיגמל מהם. מעבר להתמכרות, סמי הפיצוציות עלולים לגרום להזיות, התקפים פסיכוטיים, פרנויה, התקפי זעם ואלימות, חוסר מנוחה ועצבנות וכן להוות טריגר להתפרצות של הפרעה פסיכיאטרית המצריכה אשפוז. נוסף על כך, שימוש בקנבינואידים סינתטיים עלול להגביר את קצב הלב ואת לחץ הדם, לגרום לבחילות ולהקאות, למחשבות אובדניות ועוד. בשנים האחרונות עלה מספר הדיווחים על מוות כתוצאה משימוש בהם. בארצות הברית דווחו גם מקרים בהם החומרים היו מזוהמים וגם תופעה זו גרמה למקרי מוות.  

מדוע קשה להיגמל מקנבינואידים סינתטיים?

  קנבינואידים סינתטיים נחשבים לחומרים ממכרים, יותר מאשר קנביס, והניסיון להיגמל מהם מלווה בתסמיני גמילה כגון חרדה מוגברת, דיכאון, סיוטים, הזיות ועוד. הסיבות לפוטנציאל הממכר הגבוה שלהם קשורות בעצמת הפעילות הגבוהה שלהם על קולטנים במח ועל הפירוק המהיר שלהם מקולטנים אלו. המעבר מפעילות חזקה לפירוק מהיר, גוררת שימוש חוזר בתדירות גבוהה, ומגדיל את הסיכון להתמכרות. ידוע כי הפסקת השימוש בקנבינואידים סינתטיים מעוררת תסמיני גמילה בדומה לאלה של גמילה מניקוטין: עצבנות, הפרעות שינה, חרדה, ירידה בתיאבון ועוד, מה שעלול לגרום חזרה לשימוש בסם.  

2013

הידעת?

  ביולי 2013 התקבל בכנסת חוק המאבק בתופעת השימוש בחומרים מסכנים, המעניק למנכ"ל משרד הבריאות סמכות להכריז על חומר כזה או אחר כאסור בהפצה. זאת כמענה לתחלופה המהירה של חומרים מסוכנים אלה.

ברוכים הבאים