התחבר

תרופות מרשם

שימוש מזיק בתרופות מרשם הוא תופעה כלל עולמית. על פי משרד הבריאות הישראלי, ההגדרה של שימוש מזיק בתרופות הוא שימוש שלא על פי ההנחיות הרפואיות, שיכול לגרום נזק גופני ונפשי או שימוש שלא לצרכים רפואיים, אלא לצרכי הנאה. קיימות קבוצות שונות של תרופות שניתן להתמכר אליהן, אך המשותף לכל התרופות המובאות להלן הוא היותן תרופות מרשם.

בין התרופות המדוברות הנפוצות ביותר בהם נעשה שימוש לרעה: משככי כאבים (אופיואידים), תרופות הרגעה ושינה (בנזודיאזפינים) ותרופות מעוררות (סטימולנטיות) הניתנות להפרעת קשב וריכוז (המבוססות על החומר הפעיל מתילפנידאט).

תרופות אופיואידיות ניתנות במרשם לסובלים מכאב אקוטי. אולם לעתים קרובות צרכני התרופות מפתחים סבילות, השפעת התרופות פוחתת ויש להגדיל את המינונים. מחקרים עדכניים קושרים את העלייה הנצפית בשימוש בהרואין בשנים האחרונות בארצות הברית לצריכה מוגברת של משככי כאב.

תרופות הרגעה ושינה מסוג בנזודיאפינים ניתנות במרשם כנגד התקפי חרדה, למניעת מתח (סטרס) ולטיפול בהפרעות שינה. מדובר בתרופות שיש ליטול בפרקי זמן קצרים, משום שבשימוש לטווח ארוך קיים סיכון לפתח סבילות, תלות, או התמכרות.

תרופות מעוררות נרשמות בעיקר למי שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD). בעבר תרופות אלה ניתנו גם לטיפול באסתמה ובעיות נשימה אחרות, לירידה במשקל, כנגד הפרעות נוירולוגיות וכדומה, אך עם הזמן התברר כי בשימוש לא נכון הן עלולות להיות ממכרות.

קצת היסטוריה

  על פי הנתונים בארצות הברית, מאז שנות ה-90 חלה עלייה משמעותית בשימוש בתרופות מרשם, עד כי ההתייחסות לתופעה כיום היא כאל סוג של מגפה. מתוך סקרים שנערכו ונערכים בארצות הברית, עולה כי מספר המכורים לתרופות מרשם עומד על עשרות מיליוני בני אדם בארצות הברית בלבד, מגיל 12 ואילך. ההערכות הן, כי תרופות אופיואידיות נמצאות במקום שני ברשימת החומרים הממכרים הנמצאים בשימוש, במיוחד בקרב בני נוער. גם השימוש בתרופות הרגעה ושינה, בנזודיאזפינים, הוא בעיה שהולכת ומחריפה. על פי הערכות, בארצות הברית כ-2.3%-18% מהבוגרים משתמשים בהן ללא צורך רפואי וללא מרשם, ומספר הפונים לטיפול בגין התמכרות או תלות בתרופות שילש את עצמו בשני העשורים האחרונים. מאז שנות ה-70 התפתח "שוק" לקניה ולמכירה של תרופות סטימולנטיות ללא מרשם, בעיקר בקרב תלמידים וסטודנטים. על פי הערכות שונות כ-4% מבני הנוער והמבוגרים הצעירים משתמשים בתרופות למרות שאינם מאובחנים כמי שלוקים בהפרעת קשב וריכוז ואינם זקוקים לתרופה, אלא כדי להעצים את הריכוז ואת היכולת להתמקד בחומרי לימוד, למשל, בתקופה של בחינות.  

למה משתמשים בתרופות מרשם? 

  הסיבה הנפוצה ביותר לשימוש במשככי כאבים אופיואידים הנה הקלה על כאב פיזי, אולם במקרים רבים השימוש המזיק נעשה כתוצאה של התפתחות סבילות לתרופה, החמרת הכאבים וצורך במינונים הולכים וגדלים, וכמעין "טיפול עצמי" בהפרעות פסיכיאטריות נלוות כגון דיכאון וחרדה. על פי הדיווחים בארצות הברית, בשנת 2015, כ-38.2 מיליון מבוגרים (גילאי 18 ומעלה) השתמשו בתרופות הרגעה ושינה מסוג בנזודיאזפינים, מתוכם כ -5.7 מיליון מבוגרים השתמשו באופן מזיק בתרופות. הסיבות הנפוצות ביותר לשימוש היו רצון להקל על סטרס, כדי לישון ובשביל ההנאה. חשוב להדגיש, כי גם מבין מי שהשתמשו בתרופות לצרכים רפואיים (הרגעה ושינה) רבים עשו בהן שימוש לרעה משום שהשתמשו במינונים גבוהים או שהשיגו את התרופות ללא מרשם. לשימוש בסטימולנטים ללא מרשם רופא ישנן סיבות רבות: ירידה במשקל, שמירה על ערנות, צורך בהגברת הריכוז ובמיוחד בתקופת לימודים ועד רצון להגביר את השפעותיהן של תרופות אחרות. שימוש מזיק בסטימולנטים קורה בעיקר בקרב אלו הנוטלים את התרופה על דעת עצמם ולא במרשם רופא ותוך מעקב מסודר.  

כיצד שימוש בתרופות מרשם פוגע בבריאות?

  נטילת תרופה באופן שגוי או במינון שלא נקבע על ידי רופא לצרכים רפואיים עלול להזיק במספר אופנים, בין שהתרופה נלקחת לצורכי ריפוי או התגברות על הכאב ובין שהיא נלקחת לצרכים אחרים. במהלך 15 השנים האחרונות, כאמור, חלה עלייה בשימוש מזיק בתרופות מרשם, שמתבטא, בין השאר, בפניות למחלקות לרפואה דחופה (חדרי מיון), במקרה מוות ובצורך בטיפולי גמילה. מהו הסיכון בשימוש לרעה באופיואידים? אופיואידים מעכבים אותות כאב, אך עלולים לגרום גם לנמנום, טשטוש ובלבול, לבחילה, לעצירות ולדיכוי נשימה חמור, אשר עלול לסכן את החיים, בפרט אם התרופות נלקחות בשילוב של אלכוהול או תרופות הרגעה אחרות. שימוש ארוך טווח באופיואידים עלול להוביל לתלות ובמקרים מסוימים גם להתמכרות וכן לתסמיני גמילה עם הפסקת השימוש. בשנים האחרונות רואים עלייה בשכיחות צרכני ההרואין אשר השתמשו בעברם באופיואידים שלא באמצעות מרשם רופא, ובהמשך עברו לצרוך הרואין. בארצות הברית, נפיצות השימוש באופיואידים מוגדרת כמגפה, הגובה את חייהם של כ-130 בני אדם מדי יום, כתוצאה של שימוש לרעה בתרופה, ובפרט בגלל מינוני יתר. כמו כן, שימוש בתרופות מרשם שלא תחת השגחה רפואית עלול, בעיקר בקרב מבוגרים מעל גיל 50, לסכן ולגרום לתופעות לוואי חמורות בגלל אינטראקציה עם תרופות או תוספי תזונה אחרים שנוטלים. מהו הסיכון בנטילה של בנזודיאזפינים ללא מרשם רפואי? שימוש במינון גבוה של בנזודיאזפינים יכול לייצר תופעות לוואי חמורות, בהן: נמנום, טשטוש ובלבול, ראייה מטושטשת, סחרחורת, חולשה, קושי בדיבור, פגיעה בקואורדינציה וקשיי נשימה, ובמקרים קיצוניים – עלפון ותרדמת. שימוש ממושך בבנזודיאזפינים יכול להוביל להתפתחות תלות גופנית ולהתמכרות, והפסקת השימוש בהם עלול לעורר תסמיני גמילה, אשר במצבי קצה עלולים להתבטא אף בפרכוסים ולהיות מסוכנים מבחינה גופנית. מהו הסיכון בנטילה של סטימולנטים ללא מרשם רפואי? תרופות סטימולנטיות מגבירות את הערנות, הריכוז והאנרגיה, אבל עלולות להגביר את קצב הלב, את הנשימה ואת לחץ הדם, לגרום לתסמינים של חרדה ובמקרים קיצוניים אף לפסיכוזה. תסמיני הגמילה כוללים עייפות, דיכאון והפרעת שינה, ולתחושות של עוינות או פרנויה. נטילת מינונים גבוהים לא מבוקרים של סטימולנטים עלולה להעלות את טמפרטורת הגוף באופן מסכן חיים, לגרום לדופק לא סדיר ולהפרעות בתפקוד הלב.  

כיצד ניתן להיגמל מהתמכרות לתרופות מרשם?

  ניתן לטפל ביעילות בהתמכרות לתרופות מרשם. מובן, כי הטיפול חייב לקחת בחשבון את סוג התרופה בה נעשה שימוש מזיק, ובפרט לנוכח הצרכים של מי שנוטלים את התרופות. במקרים מסוימים ייתכן צורך לשלב כמה מרכיבים של טיפול, בהם גמילה תוך שימוש בתרופות ייעודיות לכך והמלצה על שימוש בתרופות אחרות, לטיפול בבעיה הראשונית בגינה נלקחו התרופות. במקרים מסוימים, כגון התמכרות לאופיואידים, ישנן תרופות ייעודיות המסייעות למנוע הישנות של צריכת התרופות, כדוגמת בופרנורפין או מתדון. נוסף על טיפול תרופתי, ההמלצה היא לשלב גם טיפולים התנהגותיים, שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות לא בריאים, שיסייעו בניהול המחלה ובזיהוי מצבים שיכולים לגרום להישנות השימוש בתרופות ממכרות. מעבר לתכניות גמילה, חיוני להקפיד על מניעה של שימוש מזיק בתרופות מרשם, באמצעות שינוי מדיניות, קביעת רגולציה מחמירה, מתן הסברים למטופלים הנוטלים תרופות מרשם, קיום השגחה קפדנית, ניטור ומעקב אחר מרשמים ועד שינוי צורת מתן התרופות וייצור תרופות בטוחות לשימוש.

18%

הידעת?

  על פי הערכות, עד כ-18% מהמבוגרים בארצות הברית משתמשים בתרופות ללא צורך רפואי וללא מרשם.   מספר הפונים לטיפול בגלל התמכרות או תלות בתרופות שילש את עצמו בעשרים השנים האחרונות.  

ברוכים הבאים