התחבר

מהן ההשלכות של התמכרות?

ניקוטין, אלכוהול וסמים הנם חומרים ממכרים שמשפיעים על מצב הרוח ויכולת הריכוז, יכולים להפחית חרדה ועוד. גם הימורים ומשחקי מחשב יכולים לעורר ריגוש או להפחית חרדה. רבים משתמשים בחומרים ממכרים או חוזרים על התנהגות מסוימת כדי ליהנות ולנצל את ההשפעות הללו, שהנן זמניות, בדרך כלל, ובחלקן אף אינן מזיקות אם משתמשים בהן באופן מזדמן.   

עם זאת, חשוב להדגיש כי ההשלכות של השימוש בחומרים ממכרים כאלה ואחרים תלויה במידה רבה בחומרים בהם משתמשים, באופן השימוש, בכמות בה משתמשים, במצב הבריאות של המשתמש ובגורמים נוספים.

ישנם חומרים ששימוש בהם, גם אם הוא חד-פעמי, עלול במצבים קיצוניים לסכן את החיים. למשל, שימוש בקוקאין עלול לגרום להפרעות בקצב הלב, ונהיגה תחת השפעת אלכוהול, כידוע, מעלה את הסיכון למעורבות בתאונת דרכים.

מה בנוגע לשימוש בחומרים ממכרים לאורך זמן?  

  ובכן, בשימוש לאורך זמן רמת הסיכון לפגיעה ולנזק עולה. לשימוש תדיר עלולות להיות השפעות קצרות טווח שליליות ומזיקות, בהן: ירידה בתיאבון ובערנות, התגברות של תחושות ותסמיני חרדה ונזקים בריאותיים נוספים. כמו כן, שימוש בתדירות גבוהה, בייחוד אצל אנשים הסובלים מגורמי סיכון, מעלה את הסיכון לפתח התמכרות, שיכולה להגביר את הנזקים הנלווים. נזקים אלה, שיכולים להיות קשים וממושכים, נחלקים לשלושה סוגים עיקריים: נזקים רפואיים: עליה בשיעור מחלות רבות וביניהן מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, סרטן, HIV/איידס, צהבת ומחלות כבד, מחלות ריאה, הפרעות פסיכיאטריות. נזקים פסיכולוגיים: עליה בשכיחות של דיכאון וחרדה, שינויים תכופים במצב רוח, ירידה בהנאה מפעילויות יומיומיות, ירידה בתחושת המסוגלות העצמית. נזקים חברתיים: פגיעה במערכות יחסים, ירידה בתפקוד אקדמי ותעסוקתי, חשיפה מוגברת לאירועים טראומטיים ואלימים ועוד.  

 

ברוכים הבאים