התחבר

מי עלול לפתח התמכרות

קיימים חומרים ממכרים (ניקוטין, אלכוהול, קנביס) וישנן התנהגויות ממכרות (הימורים ומשחקי מחשב) שרבים מתנסים בהם במהלך חייהם מתוך בחירה מודעת וחופשית. אמנם לא כל מי שיתנסה בחומרים או בהתנהגויות אלה יפתח התמכרות אליהם, אולם קיים קושי רב לנבא מה תהיה תגובתו של אדם מסוים לשימוש בחומר כלשהו, ומי יפתח התמכרות.

שילוב של גורמים גנטיים, סביבתיים והתפתחותיים משפיעים על הסיכון להתמכר וככל שישנם גורמי סיכון רבים יותר כך עולה הסיכון להתמכרות.

התמכרות הנה הפרעה רפואית מורכבת ובעלת מאפיינים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים, שפוגעת באזורים מסוימים במוח. התמכרות כרוכה בסבל רב, וללא טיפול היא עלולה להחמיר.   כמו להפרעות רפואיות נוספות, להתמכרות ישנם גורמי סיכון ידועים, בהם:

  • נטייה גנטית – למשל בקרב מי שקרוב משפחתם (מדרגה ראשונה) לוקה בהתמכרות
  • הפרעות פסיכיאטריות – כגון דיכאון, חרדה, הפרעת קשב וריכוז, ועוד
  • גורמים פסיכולוגיים, כמו מאפיינים אישיותיים, נטייה לחיפוש ריגושים ולנטילת סיכונים, קשיים בוויסות רגשי וכדומה
  • השפעות סביבתיות, בהן נגישות לחומרים ממכרים ולהתנהגויות ממכרות, נסיבות חברתיות ותרבותיות שמעודדות שימוש בחומרים ממכרים והתנהגויות ממכרות, תגובה לאירועים טראומתיים, כגון התעללות מינית, גופנית ורגשית ועוד
  • שימוש וצריכה של חומרים ממכרים והתנהגויות ממכרות בגיל צעיר. מאחר שמוחם של ילדים ובני נוער נמצא בשלבי התפתחות, הם נמצאים בסיכון גדול יותר להתמכרות
ברוכים הבאים