התכנית למניעת התמכרויות ב-ICA

התמכרויות הן מצב מוחי מורכב, שמתאפיין בעיסוק כפייתי בגירויים מתגמלים, למרות ההשלכות השליליות שיש לכך. התמכרויות יכולות להיות קשורות לצריכה של חומרים ממכרים (כמו אלכוהול, סמים, ניקוטין, תרופות מרשם), או להתנהגויות מסוימת (כמו הימורים, משחקי מחשב, סקס ופורנוגרפיה ועוד) אשר למרות שהן מספקות הנאה, הן עלולות להפוך לכפייתיות, להפריע לתפקוד ולפגוע בבריאות.

השינויים הגופניים, ההורמונליים והחברתיים המהירים שמתרחשים בגיל ההתבגרות מגבירים את הצורך שיש למתבגרים להתנסות ולבדוק גבולות. זו אחת הסיבות המשמעותיות מדוע הסיכון לפתח התמכרויות גדול במיוחד, והתמכרויות הינן נפוצות במיוחד, בקרב בני נוער.

כיצד משפיעות תכניות מניעה?

  על פי סקירה של ארגון הבריאות העולמי (WHO) תכניות המקדמות את הבריאות הנפשית ואת הרווחה האישית של מתבגרים הן בעלות הפוטנציאל הרב ביותר בהפחתת השכיחות של התמכרויות. על כן, לתכניות מניעה המועברות בבתי הספר ישנה חשיבות רבה בניסיון למנוע, להפחית ולעכב התמכרויות בקרב מתבגרים. אולם כיום, מרבית תכניות ההתערבות הקיימות בבתי הספר ממוקדות בהתמכרויות ה"מסורתיות" – הפחתת צריכה של טבק, אלכוהול וחומרים ממכרים אחרים, אך קיים מחסור ברור בהתערבויות הפונות להתמכרויות ה"חדשות" יחסית כמו הימורים, משחקי מחשב ועוד. הפרויקט שמציע המרכז הישראלי להתמכרויות (ICA), בשיתוף עם מרכז מיטיב לחקר וליישום הפסיכולוגיה החיובית, מציב לו כמטרה לתרגם את הידע התאורטי הקיים בתחומים של מניעת התמכרויות ופסיכולוגיה חיובית לתכנית התערבות כוללת ואוניברסלית לתלמידי חטיבות הביניים. תכנית שתכליתה למנוע מגוון רחב של התמכרויות בקרב מתבגרים. התכנית מבוססת על המחקר האקדמי ועל המומחים המקצועיים של מרכז מיטיב, שהוא מרכז אקדמי לחקר וליישום הפסיכולוגיה החיובית, הפועל במסגרת המרכז הבינתחומי הרצליה. החל משנת 2010  צבר מרכז מיטיב ניסיון נרחב בתכנון וביישום תכניות חינוך אישי המבוססות על הפסיכולוגיה החיובית, שמטרתן לפתח את הרווחה הפסיכולוגית ואת בריאות נפשו של התלמיד. עד כה סייעו התכניות של מרכז מיטיב ליותר מ-5,000 מורים ולכ-200 אלף ילדים ומתבגרים במערכת החינוך הישראלית, מה שהופך אותן לתכנית החינוכית הפרטית הגדולה בישראל.  

כיצד פועלת התכנית למניעת התמכרויות ב-ICA

  התכנית המוצעת מתפרסת על פני 4 שנים. במסגרתה, המרכז הישראלי להתמכרויות בשיתוף עם מרכז מיטיב, יעסקו בפיתוח, ביישום ובבחינה אמפירית של תכנית מבוססת מחקר עבור תלמידי חטיבות הביניים, שתתייחס לגורמי סיכון ותפתח גורמי הגנה למניעת התמכרויות. הפרויקט כולל שתי תכניות מקיפות ומקבילות, אחת עבור אנשי חינוך ואחת עבוד תלמידים. התכניות עוסקות במגוון נרחב של התמכרויות בקרב מתבגרים (סמים, אלכוהול, טבק, אכילה, הימורים, אינטרנט, קניות, משחקי מחשב, צפייה בפורנוגרפיה), תוך קידום כישורים חברתיים ורגשיים בסיסיים, כולל חיזוק של מערכות יחסים עם קבוצת השווים, ויסות עצמי, יכולות התמודדות, תקשורת בין-אישית, הצבת מטרות ובחירות חיים ומיומנויות סירוב. כמו כן, התכנית תפתח בתלמידים תחושת משמעות ומעורבות, כיוון חיובי בחיים וגורמים נוספים הקשורים לרווחה פסיכולוגית ולהתנהגות בריאה של מתבגרים.  

ברוכים הבאים