החיים בסיר לחץ: איך מתמודדים עם בן משפחה הסובל מהתמכרות בימי הקורונה? - המרכז הישראלי להתמכרויות - ICA
התחבר

החיים בסיר לחץ: איך מתמודדים עם בן משפחה הסובל מהתמכרות בימי הקורונה?

[supsystic-social-sharing id='4']

רוני רוקח 

כמו בכל המשפחות, גם במשפחות עם אדם הסובל מהתמכרות, ישנה בימים אלה תחושה של צפיפות, מחנק והיעדר מרחב – מעין "סיר לחץ" משפחתי. הגבולות במשפחה הופכים לחדירים יותר, פחות ברורים והמרחב הפרטי הופך להיות מרחב ציבורי.  בני המשפחה עסוקים בהישרדות רגשית וכלכלית ועלולים להיות פחות פנויים וחסרי אונים אל מול המצוקה של הסובל מהתמכרות. תכנים שבימים רגילים ניתן לעבד בעזרת קבוצות תמיכה, טיפול רגשי ומפגש עם חברים, מתנקזים לתוך הבית.

משפחות בהן אחד מבני המשפחה סובל מהתמכרות מסגלות לעצמן מנגנונים של שגרה, לדוגמא- בן או בת זוג אשר לוקחים על עצמם את מירב משימות הבית וגידול הילדים, הסכמה לא מדוברת להתנהגויות מסוימות מחוץ לטווח הראייה או הבית. בעת הזו מנגנונים אלה נפרצים בשל השהות המשותפת לאורך כל היום. עלולים לעלות לפני השטח המחירים של ההתמכרות- כלכליים, רגשיים, הזנחת הקשר הזוגי, הזנחת התפקוד ההורי, היעדר רשת חברתית תומכת. המשפחות עלולות להרגיש בודדות אף יותר. ויתכנו תחושות של האשמה ובושה.

יתכן והשהות הממושכת יחד תעלה על פני השטח סודות או הרגלים שלא היו ידועים ומוכרים לכל בני המשפחה, מה שעלול להעלות את רמת המתח, הכעס והאכזבה.

כפי שכולנו נעים, במציאות שהגיעה לפתחנו, על ציר של ייאוש וחרדה מול תקווה לריפוי, משפחות עם בן משפחה הסובל מהתמכרות, מכירות דפוס זה מקרוב ונאלצות לנוע בו לעיתים במשך שנים ארוכות.

מצד שני, לצד הקשיים הרבים, יש במשבר הקורונה גם היבטים חיוביים עבור האנשים הסובלים מהתמכרות ובני משפחותיהם: במשפחות רבות הגברת הנוכחות ההורית/הזוגית עשויה להיטיב עם בני המשפחה כולה ועם מי שסובל מהתמכרות, מה שיתרום להפחתת תחושת הבדידות שמתלווה להתמכרות בימים של שגרה, חלק מבני המשפחה הסובלים מהתמכרות ייהנו מהשהות המשותפת אליה הם כמהים בשגרה

כפי שנכתב לעיל, השהות האינטנסיבית יחד עשויה לחשוף בפני בני המשפחה הרגלי שימוש, או את המצוקה הנלווית להיעדר החומר או ההתנהגות ההתמכרותית. דווקא חשיפה זו יכולה לשמש בעתיד ככלי משמעותי לטיפול ושינוי.

במקרים רבים, בימים כתיקונם, בן המשפחה הסובל מהתמכרות לא ייקח חלק פעיל במטלות הבית ובדאגה לשאר בני במשפחה. מה שמשאיר ומקבע את מעמדו כ"אאוטסיידר". בעת הזאת ישנה הזדמנות לדרישה למעורבות, מתוך צורך חיוני בחלוקת המשימות והאחריות הנלווית לבני המשפחה. הרגשת החיוניות יכולה להפיק תחושה של קיום וממשות ואיתה חווית ערך משמעותית.

מומלץ ככל שניתן לייצר מרחב בטוח לתקשורת חיובית בתוך הבית על מנת לתת ביטוי לצרכים ולבקשות של כל בני המשפחה:

  • חזקו התנהגויות חיוביות
  • היו ממוקדים וברורים בביטוי הדאגות
  • התייחסו להתנהגות ספציפית שמפריעה לכם ולא באמירות כלליות
  • תארו את הרגשות שלכם כבני המשפחה אל מול הקושי שעולה
  • הציעו אלטרנטיבה עבור בן המשפחה הסובל מהתמכרות
  • זהו הזדמנויות לשיחה משמעותית ומכבדת.

מדובר בימים מאתגרים מאד עבור כלל המשפחות ובמיוחד עבור משפחות עם אדם הסובל מהתמכרות. חשוב לזכור כי גם למשפחות ישנם מענים רגשיים, בשלב זה טלפוניים. חשוב שהמשפחה תשמור על עצמה ועל כוחותיה ובמידת הצורך מומלץ לפנות לקבלת עזרה ותמיכה.

  • קו התמיכה של המרכז הישראלי להתמכרויות פעיל בימים א-ה בשעות: 13:00-15:00

    ומספרו:  054-8266569

  • קו התמיכה של אנוש/מילם למתמודדים ובני משפחה 074-7556155
ברוכים הבאים
x

שלום,
בין התאריכים 17/4/22-22/4/22 המרפאה סגורה ולא יהיה מענה טלפוני.
במקרה חירום יש לפנות לרופא המטפל בקופת חולים או לחדר מיון .
חג שמח!