הקורונה גורמת לכם להתמכרות? 4 סימני אזהרה שאתם צריכים להכיר! | ICA.org.il
התחבר

כשההתמכרות "יוצאת מהארון": זיהוי סימנים ודרכי התמודדות

[supsystic-social-sharing id='4']

אווי זיו

הפרעות שימוש בחומרים, לרבות התנהגויות התמכרותיות, (כגון התמכרות להימורים או התמכרות למין ופורנו), הינן בעיות חברתיות מאתגרות בתקופות של שגרה, ובעיתוי הנוכחי של התפרצות מגפת הקורונה, עולה חשש שיותר אנשים יכנסו למעגל הסבל או שהתמכרותם תהיה נוכחת וגלויה באופן משמעותי בחיי המשפחה שנמצאת בבידוד. הפרעות השימוש נעות בסולם העוצמה במהלך חיי האדם, כאשר המכנה המשותף הרחב הינו קיומה של כמיהה, העדר שליטה באשר לכמות ותדירות השימוש, והצורך הכפייתי לצריכה של החומר או של ההתנהגות ההתמכרותית, למרות ההשלכות השליליות. התמודדות עם התופעה ומזעור נזקיה, מחייבת מודעות לקיום הבעיה, מוטיבציה לשינוי ורכישת כלים ומיומנויות התמודדות שיסייעו בתהליך השינוי ולהינזרות מהשימוש. תהליך זה מצריך גיוס משאבים פנימיים וחיצוניים רבים ושותפים לו גם בני המשפחה – האחרים המשמעותיים, אנשי מקצוע המומחים בתחום וחברי קבוצות לעזרה עצמית.

תהליך מורכב כשלעצמו בשגרה, הופך למאתגר עוד יותר כשהאיזון הקיים מופר. התפרצות מגפת הקורונה העלתה את רף המתח, הלחץ והחרדה בקרב האוכלוסייה הרחבה, ואיזונים, שלעיתים מלכתחילה היו שבריריים, הולכים ומופרים. הפסקת העבודה, איסור היציאה מהבית והשהות הממושכת בבית ועם בני המשפחה, עלולה להפר את האיזון עבור אדם שהצליח עד עתה לשלוט במידת מה בהתמכרותו ולהסתיר אותה מבני משפחתו. פתאום התנהגותו גלויה ונוכחת בחיי המשפחה ומשפיעה על היחסים בבית.

חובת הבידוד וההגבלות התנועה משפיעות גם על היכולת לקבל עזרה מקצועית לאדם ו/או לבני משפחתו. והתמיכה החברתית והדדיות שהינן מרכיבים מהותיים בתהליך הריפוי וההחלמה, מוגבלות אף הן.

מצבי סיכון אלו מצריכים ערנות אישית ומודעות עצמית, וערנות של סביבתו הקרובה של האדם לסימני אזהרה שיכולים להצביע על התדרדרות במצב הרגשי, ועל פנייה לשימוש בחומרים או להתנהגויות התמכרותיות.

סימני אזהרה שכדאי להכיר הינם:

1.שינו בהרגלי שתיה ואכילה (שימוש מופרז, אכילה מופרזת)

2.שינוי קיצוני בהרגלי שינה (קשיי הירדמות ומחסור בשינה או שינה מרובה)

3.התפרצויות רגשיות (ויכוחים תדירים ובעוצמה גבוהה, קושי בוויסות רגשי)

4.דיווחים על כאבים פיזיים או תחושות פיזיות מוזרות.

סימני אזהרה אלו יכולים להצביע על התפתחותה או על קיומה של התמכרות, ומחייבים קבלת סיוע מקצועי.

האדם שהתמכרותו "יצאה מהארון" זקוק לתמיכה, לחוסר שיפוטיות ולעזרה על מנת להצליח לסגל דפוסי התמודדות בריאים יותר. זה טבעי ואנושי שבני המשפחה יתקשו בשלב הראשון לספק את כל אלו, אך במידה ויקבלו את הסיוע המתאים, יכולים כל בני המשפחה להשיג איזון חדש ובריא יותר.

לקבלת סיוע ניתן לפנות לקו החם של המרכז הישראלי להתמכרויות שפועל מדי יום בין השעות 13:00-15:00 בטלפון: 054-8266569

כמו כן ניתן לפנות ליחידות לטיפול בהתמכרויות, במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות וניתן לפנות דרך האינטרנט לקבוצות לעזרה עצמית כדוגמת אלכוהוליסטים אנונימיים.

ברוכים הבאים