אלכוהול

קצת היסטוריה

אלכוהול משמש בתרבויות רבות כחלק מפולחן דתי, כאמצעי לריפוי או כחלק מהתזונה היומיומית. העדויות הקדומות ביותר לייצור אלכוהול ושימוש בו נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות בסין ובגיאורגיה, המתוארכות לאלף השביעי לפני הספירה. יין מוזכר גם בתנ"ך כ"משמח לבב אנוש" ונצרך ביוון וברומא העתיקה במהלך ארוחות, אירועים חברתיים ותרבותיים ומשתאות. ניתוח כימי של שאריות שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות העלה כי הקדמונים התסיסו משקאות אלכוהוליים מענבים, גרגירים שונים, דבש ואפילו אורז.

למה משתמשים באלכוהול?

לפי מחקרים, שני המניעים העיקריים לצריכת אלכוהול הם התמודדות עם לחץ, או כפעילות חברתית-תרבותית. אלכוהול הוא חומר משכר, הפועל כממריץ או כמדכא פעילות עצבית ויש לו יכולת

לשנות מצבי רוח, מה שמוביל לשימוש בו כמווסת רגשי להתמודדות עם רגשות קשים, או להעצמת רגעים משמחים. אלכוהול יכול לשמח ולהפחית חששות וחרדות, אך גם להעצים רגשות שליליים.

כיצד אלכוהול פוגע בבריאות?

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO), מדי שנה מתים ברחבי העולם מעל 3 מיליון בני אדם כתוצאה משימוש מופרז ומזיק באלכוהול, והתמותה מנזקי אלכוהול מהווה 5.3% מכלל מקרי המוות. שימוש מזיק באלכוהול הוא הגורם לכ-200 מחלות, בהן מחלות כבד ולבלב, מחלות זיהומיות (כגון שחפת ו-HIV), סוגי סרטן שונים, מחלות לב וכלי דם. כמו כן, שימוש לא מבוקר באלכוהול יכול לגרום לפציעות ולתאונות.

הגורמים המרכזיים שמגדירים את רמת הסיכון הכרוך בשתיית אלכוהול, הם הכמות ודפוס השתייה, כלומר מהי תדירות צריכת האלכוהול. ההמלצות לשתייה בטוחה שונות לנשים ולגברים לפי גיל ומצב בריאותי, בגלל הבדלים פיזיולוגיים.

נמצא קשר ישיר בין שימוש מזיק באלכוהול לבין מגוון של הפרעות נפשיות והתנהגותיות, התנהגות אלימה, אירועים אלימים והתאבדויות. היבט נוסף של פגיעה בבריאות בגלל שימוש באלכוהול קשורה לתופעת ה"האנג אובר" (hangover, חמרמורת): כאב ראש, עצבנות, צמא, בחילות והקאות, סחרחורת (ורטיגו), עייפות, הזעה, צמרמורת ועוד. הסיבה העיקרית לתופעה היא התייבשות, חוסר איזון של מלחים בדם והיפוגליקמיה – רמה נמוכה של סוכר בדם.

כמו כן, צריכת אלכוהול על ידי נשים בהריון עלולה לגרום לנזקים לעובר, ללידה מוקדמת ולתסמונת האלכוהול העוברי. סכנה נוספת טמונה בשתיית אלכוהול מרובה, שעלולה לגרום להרעלת אלכוהול, וכן בצריכה של אלכוהול מזויף או אלכוהול באיכות ירודה, שעלולה לגרום למומים ולמוות. מעבר לתוצאות הבריאותיות, השימוש המזיק באלכוהול גורם להפסדים חברתיים וכלכליים משמעותיים, הן ברמת הפרט והן ברמה חברתית ולאומית.

מה גורם להתמכרות לאלכוהול?

כפי שקורה בצריכה של חומרים ממכרים שונים, במשך הזמן הגוף מפתח סבילות להשפעותיו הרעילות של האלכוהול. כמו כן נמצא, כי שתיית אלכוהול בכמויות גדולות ולעתים מזומנות גורמת לשינויים בתפקוד המוח, ובעיקר באותם אזורים הקשורים להנאה, שיפוט והתנהגות. תיאוריות שונות מסבירות את השונות במידת הסבילות והנטייה להתמכרות לאלכוהול. מרבית התיאוריות מייחסות את ההבדלים לגנטיקה ולהשפעה סביבתית, כאשר משם נגזרים גם גורמי הסיכון להתמכרות לאלכוהול.

בין גורמי הסיכון הידועים להתמכרות לאלכוהול: שתיית אלכוהול מגיל צעיר, היסטוריה משפחתית, נטייה גנטית להפרעות במצב הרוח – בעיקר דיכאון, חרדה, חשיפה לטראומה ועוד. במילים אחרות: לא כל מי שטועם משקה כזה או אחר מדי פעם עלול להתמכר, והדבר תלוי במשתנים רבים. על פי הערכות שונות, מעל 16 מיליון אנשים בארצות הברית לוקים בהפרעת שימוש באלכוהול (AUDׁׁׂׂׂ).

אם לתחושתך את.ה או מישהו מקרובייך מתמודד עם התמכרות, אנו ממליצים לפנות לטיפול שיעזור לך להחזיר את השליטה והנחת לחיים באחד הקישורים הבאים:

על המאמר
שתפו ועזרו לנו להגיע לעוד אנשים(:

תוכן עניינים

יש לכם שאלות נוספות? השאירו פרטים ונחזור אליכם!
מרכז המידע
אולי יעניין אתכם לקרוא על...

פנייה למרפאת המרכז הישראלי להתמכרויות

אנא מלאו את הפרטים הבאים ואנו נשוב אליכם במהירות האפשרית
*אין למלא פרטים של אדם אחר ללא הסכמתו וידיעתו 
לתשומת ליבכם – זמן ההמתנה לכניסה לטיפול במרפאה הוא למעלה מ-6 חודשים

פרטים אישיים
גורם מבטח:
במידה והטופס מוגש עבור אדם אחר:
דילוג לתוכן