התחבר
מה אנחנו רוצים?

1 מכל 10 ישראלים סובל מהתמכרות, בין אם לחומר או להתנהגות. ביניהם בני משפחתנו, חברינו, הקולגות שלנו – 90% אינם זוכים לטיפול נגיש:

  • קופות החולים, אלה שאמורות לאפשר לכל אזרח ישראלי טיפול רפואי לבעיות אקוטיות, אינן אחראיות לנושא הטיפול בהתמכרויות בשל החרגת הנושא מהרפורמה בבריאות הנפש
  • מי שאינו מקרה קצה יתקשה בפועל לקבל סיוע מהיר וזמין ממשרד הרווחה
  • מרכזי טיפול פרטיים עושים עבודה מצוינת, אך לא כל אדם יכול לעמוד בעלויות הטיפול בהם
התוצאה?

מאות אלפי ישראלים הסובלים מהתמכרות ומעוניינים לקבל טיפול אינם מטופלים.
מדינת ישראל חייבת להכפיף את נושא הטיפול בהתמכרויות לאחריות קופות החולים!

מה בעצם כולל טיפול בהתמכרויות?

טיפול בהתמכרויות הוא תחום התמחות ספציפי ביותר, הכולל סקאלה שנעה בין טיפול פסיכותרפי מותאם ("על הספה") ועד לגמילה פיזית. יש הזקוקים לטיפול יחידני. יש כאלה המוצאים שדווקא טיפול קבוצתי יעיל יותר. ויש גם כאלה שזקוקים לטיפול משפחתי, כזה המערב את הקרובים להם בתהליך.

מתי אנחנו רוצים את זה?

כל יום שעובר עולה לנו בחיי אדם ובכסף. משבר הקורונה המתמשך, שהפך ממשבר בריאותי אפידמיולוגי למשבר בריאות הנפש, הוביל עוד אלפי ישראלים להתמכרות. לממשלה הנוכחית, שחלקים ממנה כבר הכריזו על כוונתם לשים דגש על נושא בריאות הנפש, יש הזדמנות לעשות שינוי היסטורי ולקדם באופן חסר תקדים את המאבק במגפת ההתמכרויות.

זה לא יעלה הרבה מאוד כסף?

למהלך כזה יהיו השלכות כלכליות בלתי מבוטלות, אך גם למצב הנוכחי יש השלכות שכאלה:
לפי נתוני המרכז, עלות ההתמכרויות למשק הישראלי מוערכת בכ- 7 מיליארד ₪ בשנה,
וזו הערכה שמרנית. בחישוב כולל של הוצאות רפואיות, אובדן ימי עבודה, פגיעה בתפוקה המקצועית ומשתנים נוספים, המספר גדול עוד יותר.

מה קורה בעולם?

מדינות רבות, ביניהן ארה"ב, קנדה ופורטוגל, לוקחות אחריות על הטיפול בהתמכרויות.
ואילו דווקא בישראל, המפעילה קופות החולים מצטיינות, לכל כך הרבה אנשים במצוקה אין כתובת.
נבחרי הציבור שלנו חייבים להבין את מה שאתם כבר מבינים: שההתמכרות היא לא בעיה של השוליים, היא לא בעיה של מגזר כזה או אחר היא בעיה של כולנו. עשירים ועניים. דתיים וחילוניים. צעירים ומבוגרים. וכולנו דורשים פתרון.

מי אנחנו?

המרכז הישראלי להתמכרויות (ICA) הוא מרכז לאומי המוביל מדיניות מערכתית לצמצום תופעת ההתמכרויות ונזקיה, באמצעות פיתוח כלי טיפול חדשניים, הכשרת אנשי מקצוע על-פי גישות טיפוליות מהמתקדמות בעולם, פיתוח תכניות מניעה רחבות וקידום מחקר מעמיק.

נשמח לייעץ, ללוות ולענות
על כל השאלות
    ברוכים הבאים