הסיפור של מנחם וזהבה

"רק בקבוצה אנחנו יכולים לדבר על זה"

איך התחילה ההתמכרות של הבן שלכם? 

ההתמכרות התחילה רק במכינה האקדמאית, אחרי השירות הצבאי. המכינה לא התחשבה בו מבחינת הקלות, למרות שהיו לו את כל האישורים הנדרשים. לאט לאט הוא התחיל להכשל במבחנים ולצבור פערים בחומר מהכיתה, למרות שהוא בחור מבריק. הוא התחיל לקחת ריטלין וזה עזר לו להצליח – מילד שעשה 3 יחידות בהכל בתיכון, הוא סיים 5 יחידות מתמטיקה, פיזיקה, כימיה ואנגלית בציונים מעולים. הבעיה היא שלאט לאט פיתח תלות והתמכרות, כל פעם העלה לעצמו את המינון.

הכל החמיר במיוחד באוניברסיטה. דוד (שם בדוי) התחיל ללמוד הנדסת תעשיה וניהול באוניברסיטה מרוחקת מהבית, וגר בדירת שותפים שם. כשהוא חזר הביתה ראיתי שהוא טרוד, חסר מנוחה, כל הזמן מחפש לאן לברוח ואז חוזר ‘רגוע’. כשתיחקרתי אותו גיליתי שהרופאה של האוניברסיטה נתנה לו ריטלין בכמויות – פי 4 מהמומלץ. היא פשוט רשמה לו תרופות מסוג שונה, כמו קונצרטה ואדרל, כך שזה היה לכאורה חוקי. הוא שתה בכמויות וכנראה גם צרך קנאביס. לא ידענו מה לעשות…

מה עזר לו? 

באיזשהו שלב הרופאת משפחה המליצה על המרכז גמילה בנתניה- המרכז הישראלי להתמכרויות. התחלנו טיפול משפחתי בזום עם רוני רוקח, פסיכולוגית קלינית. זה דווקא היה מאוד טוב- היו כמה שיחות קשות עם דוד אבל גם שיחות טובות, ובסה”כ הוא מאוד קיבל מה שהיא אמרה. אחר כך זה הפסיק, הוא קיבל טיפול אחר- קבוצתי וגם אישי עם מטפל אחר- שלא התאים לו והוא הפסיק ללכת. מאז כנראה הוא לא הלך לשום טיפול.

אנחנו התחלנו ללכת לקבוצת טיפול להורים שהילדים שלהם סובלים מהתמכרות, וזה עזר לנו מאוד להבין את התופעה ולהשלים איתה. אבל לאורך כל הדרך, אנחנו מרגישים שאין יד מכוונת מקצועית. פשוט נזרקנו ממקום למקום, וצריך להבין שזה מאוד קשה למישהו שגם ככה הנושא הזה מאוד רגיש אצלו. אנחנו לא יכולנו לשים אצבע על הבעיה והם לא ידעו להפנות.

האם מישהו יודע שהבן שלכם סובל מהתמכרות? 

לא, בקושי. זה מאוד קשה לדבר על זה. אנשים ישר מתחילים לחשוב דברים רעים עלינו ועליו. רק בקבוצת תמיכה של ההורים אנחנו יכולים לדבר על זה, וזאת ההקלה היחידה שלנו.

מה המצב שלו עכשיו? 

ב”ה הוא סיים את הלימודים, אחרי 7 שנים במקום 4. בחודשיים האחרונים החלטנו שאנחנו לא מדברים איתו יותר על ההתמכרות- זה עניין שלו, וזה צריך להפריע לו כדי שהוא יפתור את זה בעצמו. אז לפני כמה ימים הוא בא מיוזמתו לאבא שלו ואמר “וואי, פתאום אני מבין כמה כסף אני מוציא על וויד.” זה בערך שליש מהמשכורת שלו, ושליש שני הולך על הדירה. אנחנו רואים בזה התחלה של שיפור, כי לפני כן בכלל הוא לא היה מודה שמשהו לא בסדר. הטיפול עוזר לנו מאוד להבין אותו ולדעת להתנהג בהתאם.

מרכז המידע
אולי יעניין אתכם לקרוא על...

פנייה למרפאת המרכז הישראלי להתמכרויות

אנא מלאו את הפרטים הבאים ואנו נשוב אליכם במהירות האפשרית
*אין למלא פרטים של אדם אחר ללא הסכמתו וידיעתו 
לתשומת ליבכם – זמן ההמתנה לכניסה לטיפול במרפאה הוא למעלה מ-6 חודשים

פרטים אישיים
גורם מבטח:
במידה והטופס מוגש עבור אדם אחר:

התחברות לאתר

דילוג לתוכן