מהי "התמכרות"?- המרכז הישראלי להתמכרויות (ICA)
התחבר

סיפור אישי

מירב, בת 27 מתמודדת עם התמכרות למשככי כאבים

אמא לשלושה, ילדה את בנה הקטן לפני 4 חודשים. לאחר הלידה, התינוק היה באשפוז על מנת לראות שאין תסמונות של גמילה. ההתמכרות החלה לאחר שמירב עברה ניתוח להסרת כיס מרה, מירב מספרת שלפני כן אפילו לא הייתה לוקחת אקמול בבית. לאחר הניתוח הגיעה לרופא המשפחה לביקורת תקופתית על מנת לראות את ההתקדמות והאם יש כאבים או סבל. רופא המשפחה נתן לה מרשם לכדורים נגד כאבים, במהלך הביקור הרופא אמר לה שאם תרגיש כאבים שתיקח את הכדורים. מירב מספרת שלא קבלה כל אזהרה שמדובר בכדורים ממכרים במיוחד, או שנדרש מינון נמוך.

התמכרות לתרופות

לאחר הניתוח לא הרגישה כאבים משמעותיים אך כחודשיים לאחר מכן נדרשה לעבור ניתוח בשיניים. מרב מספרת שסבלה מכאבים משמעותיים וחריפים במיוחד, שום כדור לא הצליח להפיג את הכאב.

במהלך ההחלמה, ובעודה סובלת מכאבים קשים נזכרה כי בזמנו קבלה מרשם למשככי כאבים.
המינון הראשוני היה של שני כדורים ביום… אולם זה לא הספיק.. הכדורים לא רק ששפרו את הכאב אלא שיפרו את התחושה הכללית ("ואז התחילה החגיגה"). ככל שהגדילה את המינון מירב הרגישה יותר ויותר טוב.

מירב מספרת שלא יכלה לקום בלי הכדור, לא יכלה להתחיל או להמשיך את יומה מבלי לקחת מינון גבוה של כדורים (בין 8-10 כדורים ביום, כאשר המינון המומלץ לסובלים מכאבים קשים הוא עד שניים ביום!), כדורים שכאלה יכולים להיות יותר ממכרים ויותר חזקים עד פי 10 אפילו מסמים "מוכרים" כמו הרואין.

כדי להמשיך לתפקד מירב הלכה לרופא ובכל פעם קבלה מרשם, כאשר לא יכולה לקבל יותר מרשמים על שמה כתב הרופא את המרשם על שם בעלה.

גם קבלת הכדור לוותה לא פעם "בפתרונות יצירתיים" לדוגמה נסיעה לבתי מרקחת פרטיים רחוקים, חלק מהכדורים קבלה דרך הקופה ודרך באופן פרטי.

"ידעתי שאם ייגמר המרשם לכדורים, לא אהסס לפנות גם למקומות לא חוקיים כמו טלגרם ואתרים אחרים, העיקר לקבל את הכדורים…"

כמובן שגם בפן הכלכלי מדובר היה בנטל משמעותי על המשפחה, מחיר כל חבילה מתחיל בכ-100 ₪ וחבילה הייתה נגמרת כל יומיים שלושה.

מירב מספרת שהמזל הגדול שלה היה שאמה ובעלה ראו את מצבה ואת ההתדרדרות שלה והחלו לפעול,
"אם לא היו לי הילדים ולא הייתה לי מסגרת תומכת אני לא יודעת לאן הייתי מגיעה… בכל רגע יכולתי למות מדום לב או מסיבוכים אחרים שהכדורים יכולים לגרום"

לאחר פגישה עם הרופא, שלח אותה הפסיכולוג למרכז הישראלי להתמכרויות, מירב הבינה שיש לה בעיה והחליטה להרים טלפון לד"ר נדב שליט, פסיכיאטר מומחה ומנהל המרפאה במרכז
"….נדב היה מלאך משמיים, הוא שמע את המצוקה שלי דרך הטלפון, ולמרות רשימת ההמתנה הארוכה הסכים לקבל אותי מהיום להיום. כדי להתחיל בטיפול נדב ביקש ממני לא לקחת כדורים ביום ובלילה שלפני הפגישה, זה היה אחד הלילות הקשים שעברתי, הרגשתי כמו נרקומנית , הזעות קשות, לא הצלחתי לישון ולא הצלחתי לתפקד…"

רק היום הבנתי כמה מכורה הייתי, איזה נזק נגרם לילדים שלי: "שום אמא לא צריכה לראות את בנה, כמה ימים לאחר הלידה מחובר למכשירים כדי לוודא שאין לו התקף גמילה. הבנתי שאני אמא לילדים ואני לא יכולה להמשיך לחיות כך, יש לי אחריות למשפחה שלי ולילדים שלי.."

לא ידעתי שיש מקום שמטפל באנשים שמתמודדים עם התמכרות, אמנם לקח לי זמן להבין את זה אבל היום אני מודה לרגע שהגעתי לטיפול. היום מירב ממשיכה בטיפול, מגיעה לפגישות במרכז פעם בחודש ועוברת טיפול פסיכולוגי .

4%

הידעת?

הידעת?

4% מהמבוגרים בישראל סובלים מהתמכרות לסמים.

ברוכים הבאים