מדברים על שפת שינוי ומחויבות

קראו על זיהוי, תגובה והפקת שפת שינוי

במובנים רבים, שפת השינוי (או באנגלית – Change talk) היא לב העבודה לפי הגישה המוטיבציונית. שפת השינוי היא בעצם הדיבור של המטופל בעד כיוון השינוי. שפת שינוי מתאפיינת בכך שהמטופל מדבר על כך שהוא רוצה ומסוגל לעשות שינוי, או שהמחירים של המצב הנוכחי לא יכולים להימשך (למשל: אני רוצה להפחית/ להפסיק לעשן).

 

ההיפך משפת שינוי היא שפת קיבעון (באנגלית – Sustain talk). ביטוי לשפת קיבעון יהיה למשל כאשר המטופל יאמר שהוא לא רוצה את השינוי, שהשינוי לא חשוב עבורו כרגע, או שהוא לא מסוגל גם אם היה רוצה. גם אם מטופל משמיע שפת קיבעון זה בסדר- חשוב שנדע לזהות היכן המטופל נמצא.

 

כמטפלים, נרצה להגיע למקום בו שפת השינוי נוכחת בחדר, מאחר והיא מנבא חזק לשינוי בפועל. כשהמטופל מדבר בעצמו כמה הוא רוצה, מוכן ומסוגל- יש יותר סיכוי שהוא אכן יצא מחדר הטיפולים ויעשה עם זה משהו, לעומת מטופל שאומר שהוא לא מסוגל או רוצה.

 

בגישה המוטיבציונית אפשר להשתמש במגוון כלים על מנת להביא את המטופל לדבר את שפת השינוי שלו בחדר. גם אם אנחנו כמטפלים יכולים למנות הרבה סיבות מדוע למטופל כדאי להשתנות, הדבר החשוב הוא שהמטופל יחשוב וידבר זאת בעצמו. שהוא יגיד למה הוא רוצה, למה עכשיו, למה הוא מרגיש מסוגל, מה מביא אותו כרגע לטיפול ואיפה הוא רוצה להיות עוד שנה. שפת שינוי בחדר תקדם רק אם היא תגיע מהמטופל, ולכל מטופל יש שפת שינוי ייחודית.

 

בנוסף, מטופל יכול להגיע עם מספר התנהגויות שלדעת המטפל דורשות שינוי, אבל להגיע עם עמדה שונה לחלוטין לגבי שינוי עבור כל אחת מהן. לדוגמא, מטופל שמעשן ג’וינטים וסיגריות ולא מבצע פעילות גופנית. המטופל הגיע לטיפול בעקבות עישון הג’וינטים ולכן ירצה לעבוד על שינוי התנהגות זו. הסיגריות אמנם מפריעות לו, אבל לא ברמה שהוא מעוניין לעשות עם זה משהו כרגע. העדר פעילות גופנית ממש לא מפריע לו ולכן שינוי זה לא רלוונטי בכלל. כלומר, נצטרך לזהות מה התנהגות היעד הספציפית לגביה יש כרגע שפת שינוי.

 

נרצה לחדד את המיומנות שלנו לזהות את שפת השינוי וללמוד כיצד להפיק שפת שינוי מהמטופל.

 

דבר חשוב לא פחות הוא שאנחנו לא רודפים אחרי שפת שינוי. אנחנו מניחים שבאווירה הנכונה ובתנאים המתאימים (ועם הרבה סבלנות מצדנו), שפת השינוי תתחיל להופיע בשיחה.

 

זיהוי שפת שינוי- DARN CAT

ישנם כמה סוגים של שפת שינוי, שקיבלו ראשי תיבות משעשים במיוחד: DARN CAT.

 

Desire רצון- אני רוצה להפסיק לעשן

 

Ability מסוגלות- אני מסוגל להפסיק לעשן

 

Reasons סיבות- אני לא רוצה להפסיק לעשן, אבל אולי אם אפסיק האסתמה שלי תשתפר

 

Needs צורך- אני צריך להפסיק לעשן

 

שפת מחויבות: CAT

 

Commitment מחויבות- למה המטופל מתחייב? (“אני מבטיח/ מתחייב שעד החגים אני מפסיק לעשן!”)

 

Activation הפעלה- אילו פעולות המטופל מוכן לעשות? (“אני מוכן לדבר עם הרופא”)

 

Taking steps נקיטת צעדים- אילו פעולות המטופל כבר עשה? (“השבוע לא עישנתי בערבים”)

 

תגובה לשפת שינוי- EARS

 

ניתן להגיב לביטויי שפת שינוי בחדר בכמה אופנים, שקיבלו את ראשי התיבות EARS.

 

Elaborating הרחבה- נזמין הרחבה של שפת השינוי, ונבקש להנכיח אותה יותר. למשל: “הסבר לי למה התכוונת”, “תן לי דוגמא”, “ספר לי עוד על החודשיים בהם לא עישנת”, “ספר לי עוד על למה אתה לא יכול ככה יותר”. עלינו לזהות מה נאמר כרגע ועל מה שווה להתעכב. אין הכוונה שלא נתעכב על פחדים ושפת קבעון, אך ישנו שלב בו צריך לדבר על ולהדגיש את שפת השינוי.

Affirmations חיזוקים- נאשרר ונחזק את דברי המטופל: “נשמע שזה נורא קשה לך המצב הזה”, “התאמצת נורא בחודשיים האלו”.

reflections שיקופים- נשקף למטופל את שפת השינוי ששמענו ממנו: “מבחינתך אם זה ממשיך ככה, זה איום ונורא”. ממש כמו לקחת טוש מדגיש ולסמן את שפת השינוי מתוך כל הדברים שהמטופל אומר.

summary סיכום- נסכם את שפת השינוי: “אז תן לי לראות אם אני מבין נכון. מצד אחד כבר עשית חמישה ניסיונות להפסקה וזה ממש מבאס, ומצד שני אתה ממשיך לנסות ואתה במקום אחר היום. אז איך תרצה להמשיך מכאן?”.

 

הפקת שפת שינוי

שנן 4 דרכים להפיק שפת שינוי כשאנחנו מרגישים שיש איזושהי בשלות בשיחה.

 

  1. סרגל חשיבות/ מסוגלות

 

עד כמה חשוב לך/ אתה מרגיש בטוח ביכולת שלך לבצע את השינוי הזה?

 

למה ___ ולא פחות?

 

מה יעזור לך כדי לעלות מ ___ ל- ___?

 

  1. מבט קדימה/ אחורה

 

“בהנחה שהצלחת לעשות את השינוי, איך ייראו חייך בעוד 5 שנים?

 

“נניח שלא יהיה שום שינוי. תאר לי את חייך בעוד כמה שנים?”

 

ניקח למשל מטופל שהתחיל לשתות בשלב מאוחר בחיים שלו. לאותו מטופל יש זיכרון של עצמו לפני השתיה. . אפשר לשאול אותו כיצד הדברים נראו פעם, לפני שהתחיל לשתות. נתעניין באופן בו הוא פתר שעמום, בדידות ותסכול לפני שהאלכוהול נהיה אופן ההתמודדות המרכזי בחייו.

 

כיוון אחר מאד אפקטיבי הוא מבט עתידי- למשל, להזמין את המטופל לחשוב על שנה מהיום האם הוא מצליח לעשות את השינוי או לא. איך זה נראה? איך זה מרגיש? פעמים רבות מתוך התסכול בניסיון לדמיין את השינוי קדימה, המטופל גוזר אחורה מה הוא צריך לעשות עכשיו.

 

  1. מאזן קבלת החלטות

 

עדיף להשתמש בתרגיל זה כאשר המטופל נמצא בשלב קדם הרהור או כאשר הוא ניטרלי ביחס לשינוי.

 

בתרגיל זה נזמין את המטופל לכתוב על נייר את הסיבות שלו בעד ונגד השינוי. התרגיל יוצא מנקודת הנחה שקיימת אמביוולנטיות (מה זה ייתן לך? איפה יהיו המחירים?). נוכל לשאול: היכן הרשימה ארוכה או קצרה יותר? האם ישנן סיבות שלא חשבת עליהן עד עכשיו? לעיתים עולים בכתב דברים שלא עולים בשיחה. זהו תרגיל עוצמתי שיכול לעזור למטופל להתקדם משלב קדם הרהור להרהור.

 

רשימה כזו יכולה להראות כך:

 

נגד שינוי

 

בעד שינוי

 

חשש שזה יהיה קשה

 

הרגשה טובה יותר

 

לוותר על משהו שאני רגיל לו

 

בריאות טובה יותר

 

חשש מכשלון

 

חסכון בכסף

 

 

 

  1. חקירת ערכים ומטרות

 

נזמין את המטופל לבחור מרשימה או קלפים:

 

מהם הדברים שהכי חשובים לך בחיים? אילו ערכים הכי משקפים את מה שאתה מאמין בו? (למשל: להיות הורה טוב)

נשאל: איך אתה רואה את הקשר בין הערך שציינת לשינוי ההתנהגותי? (“איך אתה רואה את הקשר של הערך להיות הורה טוב לבין העישון?”)

מטרת התרגיל היא שהמטופל יציף את הסתירה בין הערך לבין ההתנהגות (“אם אני רוצה להיות עצמאי, אני לא יכול לעשן גראס כל היום”, “אם חשוב לי להיות בן זוג טוב, אני לא יכול להיכנס לריבים על האלכוהול”).

 

להלן רשימת ערכים לדוגמא:

 

הורה/ בן זוג טוב | אחריות | להיות חזק | שליטה בדברים | להיות אנרגטי | עצמאות | משמעת | כנות | עשייה | תמיכה באחרים | להיות ייחודי | בטחון | הצלחה | כבוד | סבלנות

פנייה למרפאת המרכז הישראלי להתמכרויות

אנא מלאו את הפרטים הבאים ואנו נשוב אליכם במהירות האפשרית
*אין למלא פרטים של אדם אחר ללא הסכמתו וידיעתו 
לתשומת ליבכם – זמן ההמתנה לכניסה לטיפול במרפאה הוא למעלה מ-6 חודשים

פרטים אישיים
גורם מבטח:
במידה והטופס מוגש עבור אדם אחר:

התחברות לאתר

דילוג לתוכן