עקרון – הגדלת אי התאמות

קראו ותרגלו את עקרון הגדלת אי התאמות

לכל אדם מטרות, שאיפות וערכים שמייצגים אותו. למשל: להיות בריא, להיות הורה מיטיב וכו’. כשההתנהגות אותה האדם רוצה לשנות (כמו עישון, שתייה או צריכה של סמים) נמצאת באי-הלימה עם הערך והמטרה שלו, האדם חווה דיסוננס קוגניטיבי. 

 

הנטייה האנושית היא להימנע מסתירות פנימיות, לכן בני אדם מוצאים מגוון דרכים לסגור את הפער אותו הם חווים. למשל, ברגע שמטופל מבין שהעישון פוגע בדוגמה האישית שהיה רוצה לתת לילדים שלו – הוא ינסה לעשות משהו על מנת לסגור את הפער: או שהוא יחליט להפסיק לעשן, או שהוא ישנה את התפיסה על פיה להוות דוגמא לילדיו הוא דבר חשוב עבורו.

 

תקוותנו כמובן, היא שהוא יבחר לסגור את הפער לכיוון שינוי ההתנהגות ולא הערך. כלומר, לבחור להפסיק לעשן ולא לשנות את התפיסה שלו לגבי הורות מיטיבה.

 

כמטפלים, כשאנו מוצאים בשיחה עם המטופל מקומות של אי התאמה או סתירה, נרצה להאיר אותם מאחר והם מהווים דלק לשינוי. נוכל להגיד למטופל: “מצד אחד אתה מאד אוהב לעשן, ומצד שני עכשיו כשיש לך ילדים זה לא ממש מסתדר עם האופן בו היית רוצה שהם יראו אותך”. ברגע ששיקפנו את הפער הזה אנחנו עוצרים ומניחים למטופל “לפתור” את הסתירה בעצמו.

 

מקומות של אי התאמה יכולים לעלות בשיח הטיפולי באופן ספונטני. במידה ולא, ניתן לשאול את המטופל מה הערכים והמטרות החשובים לו, ולאחר מכן לשאול על הקשר בין הערכים שציין לבין ההתנהגות שלו בפועל. כלומר להזמין אותו להתבונן על הקשר ואולי גם על אי ההתאמה (ואי הנחת שהיא יוצרת) שבין הערכים והמטרות שלו, לבין ההתנהגות.

 

כעת נתרגל.

להלן 2 סיפורי מקרה. קראו כל סיפור, ולאחר מכן חשבו על מקומות בהם יש אי התאמה אותה ניתן לשקף למטופל/ת.

 

תשובות אפשריות יופיעו בסוף הטקסט.

 

מקרה 1- מיכאלה

 

הגיעה אליך לטיפול חדש מיכאלה- אישה בת 38, רווקה ללא ילדים, שמתמודדת עם התמכרות לאלכוהול ב- 10 השנים האחרונות. היא אוהבת מאוד לצאת לבלות, האלכוהול גורם לה להיות משוחררת, מצחיקה, חברתית וזורמת. היא מנסה לנהל אורח חיים בריא, אוכלת מאוזן, מקפידה על ספורט, הגוף חשוב לה וכך גם איכות החיים שלה.

 

עם השנים מיכאלה שותה יותר ויותר, ובשנה האחרונה החלה להיות מודאגת יותר מההשלכות האפשריות של השתיה שלה. זה התחיל עם בדיקות תפקוד הכבד שהיו לא לגמרי תקינות, אליהן מתווספים אירועים מטרידים בהם היא לא זוכרת מה קרה בלילה שאחרי השתיה: מה סיפרה, איך הגיעה הביתה וכיצד נחבלה. היא לא יכולה לראות את עצמה יוצאת לבלות בלי לשתות, וגם לא לוותר על בילויים או על החברים שלה שכולם שותים. היא לא יודעת מה לעשות.

 

עליך להגיב בשיקוף שמדגיש את אי ההתאמה שאתה מזהה בדבריה.

 

מקרה 2- יוסי

 

בשנתיים האחרונות אתה מטפל ביוסי- בן 45, נשוי פלוס ילד בן 4. יוסי הגיע אליך על רקע שימוש מאסיבי בגראס. בשנה האחרונה הוא הפחית את העישון והגביל אותו רק לשעות הערב, כך שבמשך היום הוא מתפקד טוב יותר גם בבית וגם בעבודה, ומתחיל לעשן רק בסביבות השעה 20:00-21:00 (אחרי שהילד נרדם). העישון יכול להמשך גם לתוך שעות הלילה המאוחרות.

 

העישון מאוד מפריע לאשתו של יוסי. בחודשים האחרונים הם מנסים להיכנס להריון שני ובינתיים ללא הצלחה. יוסי קרא שעישון עלול להזיק לאיכות הזרע והדבר מטריד אותו.

 

עליך להגיב בשיקוף שמדגיש את אי ההתאמה שאתה מזהה בדבריו של יוסי.

 

 

 

תשובות

 

תשובה אפשרית למקרה 1 (מיכאלה): “אז מצד אחד את מאוד רגילה ואוהבת לשתות- זה חלק מהחיים שלך כבר הרבה שנים. מצד שני, הבריאות שלך חשובה לך ואת מודאגת מההשלכות של המשך השתיה, גם בריאותית אבל גם כי קורים דברים בעקבות השתיה שאת לא אוהבת.”

 

תשובה אפשרית למקרה 2 (יוסי): “אז אחרי תקופה ארוכה ויפה שהצלחת להפחית משמעותית בעישון, אתה מרגיש בהבדל בתפקוד שלך וגם שמח שהבן שלך לא רואה אותך מעשן יותר, מה שקודם לכן הפריע לך. יחד עם זאת, המשך העישון היומיומי מטריד אותך לאור הניסיון שלכם להיכנס להריון, חשוב לך לא לפגוע באיכות הזרע וזה גם גורם לריבים עם אשתך.” המטפל מתחיל בשיקוף ההישג שכבר הושג וחיזוק, ואז עובר לשקף את אי ההתאמה בין המטרה (הריון/יחסים עם אשתו) להתנהגות (עישון).

פנייה למרפאת המרכז הישראלי להתמכרויות

אנא מלאו את הפרטים הבאים ואנו נשוב אליכם במהירות האפשרית
*אין למלא פרטים של אדם אחר ללא הסכמתו וידיעתו 
לתשומת ליבכם – זמן ההמתנה לכניסה לטיפול במרפאה הוא למעלה מ-6 חודשים

פרטים אישיים
גורם מבטח:
במידה והטופס מוגש עבור אדם אחר:

התחברות לאתר

דילוג לתוכן