מחקר - המרכז הישראלי להתמכרויות (ICA)
התחבר

מחקר ב-ICA

המחקר מתמקד בטיפול בהתמכרויות מרמת הפרט ועד הרמה החברתית ומתפרש על פני מניעה, טיפול ותכנון שירותים ברמה הלאומית

המרכז הישראלי להתמכרויות הינו מרכז מצוינות אקדמי, ששם לעצמו מטרה לקדם את הטיפול בהתמכרויות בישראל. על כן אנו מייחסים חשיבות רבה לביצוע מחקרים אקדמיים, כחלק מהותי של הפעילות במרכז.

במרכז פועלים חוקרים המנחים סטודנטים לתואר הראשון (BA), לעבודות גמר ברפואה (MD) ולתזה (MA), לתואר דוקטורט (PhD) ולפוסט-דוקטורט.

כל הפעילויות והתכניות המתנהלות במרכז מלוות במחקר יישומי, הבוחן באופן מתמיד את יעילותן.

המחקר במרכז הישראלי להתמכרויות מתמקד בטיפול בהתמכרויות מרמת הפרט ועד הרמה החברתית, ומתפרש על פני מניעה, טיפול ותכנון שירותים ברמה הלאומית. הפעילות המחקרית מתרכזת במספר תחומים:

 • מחקר תכניות מניעה

  בדומה לכל הפרעה רפואית אחרת, מניעה מהווה אבן יסוד בהתמודדות עם תופעה. המרכז הישראלי להתמכרויות, בשיתוף מרכז מיטיב במרכז הבינתחומי הרצליה, מוביל מחקר המתמקד ביעילותן של תכניות מניעה המבוססות על עקרונות הפסיכולוגיה החיובית. במסגרת המחקר, המרכז הישראלי להתמכרויות יפעיל תכנית מניעה במספר חטיבות ביניים באזור השרון, אשר תלווה במחקר יעילות במניעת שימוש והתמכרות לחומרים (סיגריות, אלכוהול, סמים) והתנהגויות ממכרות.

 • מחקר קליני

  על מנת לבחון את יעילותם של טיפולים המוצעים במרכז הישראלי להתמכרויות וטיפולים חדשניים בהתמכרויות, במרכז הישראלי להתמכרויות מבוצעים מספר מחקרים בעלי אופי קליני. אלו כוללים מעקב סדיר על כל מטופלי המרפאה מרגע יצירת הקשר הראשוני, ובתדירות קבועה עד סיום הטיפול ולאחריו. בעזרת מערך מחקרי זה אנו מתעתדים לפתח גישה "מותאמת אישית" של טיפול מערכתי בהתמכרויות, תוך התאמת מודולות הטיפול השונות על פי מאפייניו הבסיסיים של המטופל. נוסף על כך, מבוצע במרכז מחקר קליני הבוחן את יעילותם של תכשירים  וסוגי התערבויות חדשניים לטיפול בהתמכרויות.

 • מחקר אפידמיולוגי

  על מנת למפות את שכיחותן של התמכרויות שונות באוכלוסייה הכללית ובפלחי אוכלוסייה שונים (לדוגמא בקרב קבוצות גיל שונות, מגזרים שונים, אזורים גיאוגרפיים שונים, ועוד), המרכז הישראלי להתמכרויות עורך סדרה של מחקרים אפידמיולוגיים בישראל. בהתבסס על מדגמים מייצגים באוכלוסייה היהודית והערבית בישראל, אנו עורכים מחקרים ראשונים מסוגם בנוגע לשכיחותן של התמכרויות שונות בישראל, לצד שכיחותן של הפרעות פסיכיאטריות שונות באוכלוסייה זו בישראל. כמו כן, אנו חוקרים את תרומתם של גורמי סיכון, ובכלל זה גורמי סיכון לאומיים (כגון "טראומה לאומית") להתפתחותן של התמכרויות בישראל.

 • מחקר כלכלי

  על מנת לבחון את הנזקים הכלכליים של התמכרויות בישראל, לצד עלותן של התערבויות מניעה וטיפול יעילות, במרכז הישראלי להתמכרויות עורכים מחקר כלכלי המתמקד ב"נטל המחלה" בהתמכרויות. תוך התייחסות לעלויות ישירות (לדוגמה: עלויות טיפול רפואי עבור מחלה גופנית שנגרמה עקב התמכרות) ועלויות בלתי ישירות (לדוגמה: עלויות הירידה בפריון העבודה כתוצאה מהתמכרות). אנו מתמקדים בנזקים הכלכליים של התמכרות לאלכוהול, סמים, תרופות מרשם והתנהגויות ממכרות.  

ברוכים הבאים
x

שלום,
בין התאריכים 17/4/22-22/4/22 המרפאה סגורה ולא יהיה מענה טלפוני.
במקרה חירום יש לפנות לרופא המטפל בקופת חולים או לחדר מיון .
חג שמח!